Niemcy wstrzymują Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: Oczekujemy znacznie dalej idących kroków

Premier Mateusz Morawiecki skomentował decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. - To pozytywna wiadomość, jednak oczekujemy znacznie dalej idących kroków - powiedział szef polskiego rządu. Przypomniał, że Polska apelowała do Niemiec o zatrzymanie tego "szkodliwego i niebezpiecznego" projektu, a dziś, w obliczu zagrożenia dla pokoju, Europa przyjmuje na ów projekt "polską perspektywę".

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 zostaje wstrzymana. Decyzję ogłosił w odpowiedzi na aktualne wydarzenia w Ukrainie i uznanie przez prezydenta Władimira Putina niepodległości samozwańczych, prorosyjskich republik położonych na terytorium tego kraju.

Zobacz wideo Czy na naszym terytorium będzie dochodziło do aktów sabotażu?

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- W świetle ostatnich wydarzeń musimy ponownie ocenić sytuację, w szczególności w odniesieniu do Nord Stream 2 - powiedział Scholz (cytowany przez Agencję Reutera) na wtorkowej konferencji prasowej ze swoim irlandzkim odpowiednikiem.

13.09.2021 Rosja, okolice Niżnego Nowogrodu. Władimir Putin obserwuje ćwiczenia wojskowe.Putin chce sprawdzić, czy Zachód będzie umierać za Donbas [ANALIZA]

Mateusz Morawiecki: Skutki uzależniania Europy od gazu z Rosji odczuwa cała UE

Zapowiedź kanclerza Scholza skomentował premier Mateusz Morawiecki. "To pozytywna wiadomość, jednak oczekujemy znacznie dalej idących kroków" - zaznaczył na wstępie wtorkowego wpisu na Facebooku.

Morawiecki przypomniał, że "Polska od samego początku projektu Nord Stream 2 kategorycznie opowiadała się przeciw stawianiu interesów gazowych Niemiec nad bezpieczeństwem całej Europy". Dodał, że "skutki uzależnienia kontynentu od rosyjskich dostaw energii odczuwają dziś wszyscy mieszkańcy UE" i dlatego Polska apelowała "do naszych partnerów z Niemiec, by zablokować ten szkodliwy i niebezpieczny projekt geopolityczny".

Wołodymyr ZełenskiPrezydent Zełenski o orędziu Putina, prawie do samoobrony i stanie wojennym

Morawiecki: Europa przyjmuje polski punkt widzenia na Nord Stream 2

Premier przekonuje, że w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji w Europie zaczyna przyjmować się polska perspektywa na Nord Stream 2. "Dziś, gdy pokojowi na kontynencie po raz kolejny zagraża agresja ze wschodu, bez satysfakcji stwierdzamy, że od początku mieliśmy rację. Europa - od Londynu, przez Paryż do Berlina - przyjmuje polską perspektywę. Jest to głos rozsądku i głośnego sprzeciwu wobec neoimperialnych zakusów Kremla" - uważa premier.

"Wciąż nie jest za późno, by zatrzymać Putina. Nasza solidarność już raz pokonała rosyjski imperializm - czas pokazać jej siłę po raz kolejny!" - zakończył wpis Morawiecki.

Więcej o: