Ryszard Terlecki: "Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu". Fala krytyki po słowach wicemarszałka

- Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu. Uznał niepodległość tych republik, wprowadzi tam wojsko, może zostawi trochę wojska na Białorusi i tyle - powiedział wicemarszałek we wtorek w Polskim Radiu 24. Po tych słowach pojawiło się wiele komentarzy krytykujących wypowiedź polityka PiS-u. "Według mnie Terlecki już na zawsze stracił twarz" - ocenił poseł Krzysztof Śmiszek.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki jest zdania, że Władimir Putin chce wyjść z twarzą z wywołanego przez siebie kryzysu na Ukrainie i "dalej się już nie posunie". W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Ryszard Terlecki ocenił, że świat "przymknął oko na okupację Krymu i oderwanie Donbasu od Ukrainy". - Teraz patrzymy na kolejny krok. Na szczęście nie jest to wojna z Ukrainą, nie jest to najazd na Ukrainę, tylko jest to umocnienie tego stanu, który miał miejsce, czyli oderwania tej części Ukrainy od reszty państwa - powiedział. Dodał, że dla Ukrainy "jest to bardzo poważny cios".

Zobacz wideo Czy na naszym terytorium będzie dochodziło do aktów sabotażu?

Ryszard Terlecki: Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu

Ryszard Terlecki wyraził obawę, że postępowanie rosyjskiego przywódcy "będzie pretekstem dla Unii Europejskiej, by sankcje wobec Rosji ograniczyć do symbolicznych". Jego zdaniem powinny być one bardziej odczuwalne. - Amerykanie pewnie jakieś sankcje zastosują, pewnie Brytyjczycy - powiedział. Dodał, że słychać między innymi o "ograniczeniach dla osób zamieszanych w operację uznawania niepodległości tych prowincji". - Nie dostaną wiz do Europy, to żadne sankcje - zaznaczył wicemarszałek. Dopytywany o rodzaj sankcji, które powinny być zastosowane, Ryszard Terlecki powiedział, że powinny dotyczyć gazociągu Nord Stream 2, sektora paliwowego i finansowego, co - jak mówił - "Rosjanie by odczuli".

Wicemarszałek wypowiedział się w sprawie konfliktu także na antenie Polskiego Radia 24. - Nadal nie wiemy, czy Władimir Putin zatrzyma się na deklaracji uznania dwóch separatystycznych republik i czy armia rosyjska wkroczy tylko do nich, czy też będzie się coś więcej działo - powiedział Terlecki. 

Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu. Uznał niepodległość tych republik, wprowadzi tam wojsko, może zostawi trochę wojska na Białorusi i tyle

- dodał.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Wicemarszałek ocenił, że "świat oczywiście odetchnie wtedy z ulgą, czyli do wojny nie dojdzie". - Druga możliwość jest taka, że to jest wstęp do jednak działań ofensywnych i że te zgromadzone wokół Ukrainy wojska jednak przekroczą linię graniczną między Donbasem, zajętym przez separatystów, a Ukrainą - skomentował Terlecki.

Belka: Wydaje się, że ktoś powinien pomóc panu marszałkowi znaleźć wyjście

Po wywiadzie udzielonym przez wicemarszałka w sieci pojawiło się wiele komentarzy polityków krytykujących wypowiedź Ryszarda Terleckiego

"Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu" (R. Terlecki, PiS). Wydaje się, że ktoś powinien pomóc panu marszałkowi znaleźć wyjście, o twarzy nie ma tu już mowy" - napisał na Twitterze były premier Marek Belka.

Polityk wiosny Krzysztof Śmiszek także odniósł się do słów Terleckiego na temat "wyjścia Putina z konfliktu z twarzą". "Według mnie Terlecki już na zawsze stracił twarz" - skomentował poseł. 

"Zabranie kawałka terytorium sąsiadowi i zapowiedź następnych gwałtów to nie jest 'wyjście z twarzą" - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. I dodał "to będzie hańba i dla Putina, i dla wielu Rosjan. Tak jak było z Niemcami po Hitlerze".

"Wyjście z twarzą? To tak jakby do Sejmu weszli deputowani z rosyjskiej Dumy, zajęli gabinet wicemarszałka Terleckiego, ale uznali, że marszałek Witek jeszcze może korzystać ze swojego gabinetu" - skwitował wypowiedź Terleckiego poseł Robert Kwiatkowski.

"Co to znaczy 'wyszedł z twarzą'??? Wojska rosyjskie zajmują ukraińskie terytorium, Putin obraża państwo ukraińskie w każdym zdaniu orędzia, a wicemarszałek Sejmu w zasadzie go chwali! Dość tych wygłupów" - napisał w mediach społecznościowych senator Bogdan Klich (KO).

Nie tylko politycy krytykowali słowa Ryszarda Terleckiego, także w środowisku dziennikarskim pojawiło się wiele komentarzy w tej sprawie. 

"Warto docenić to, że Ryszard Terlecki powiedział w końcu coś z sensem. Serio. To, że Putin chce wyjść z twarzą, to nie jest jego opinia. Terlecki poczytał nieco opinie mądrzejszych od siebie i powtórzył, choć w sposób - jak to ma w zwyczaju - lapidarny" - ocenił dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek.

"Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu - stwierdził Ryszard Terlecki. Czy to znaczy, że władza PiS w ramach sankcji, do których nawołuje, nie zrezygnuje z rosyjskiego węgla?" - pytał na Twitterze dziennikarz Przemysław Szubartowicz. 

Naczelny tygodnika "Newsweek" Tomasz Lis również krytycznie ocenił wypowiedź wicemarszałka. "Terlecki- Putin znalazł wyjścia z twarzą. Terlecki ją stracił, choć wiele do stracenia nie miał" - napisał. 

Więcej o: