Rząd zajmie się projektem ustawy o obronie ojczyzny. Müller: Ma zabezpieczać Polskę przed Rosją

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy o obronie ojczyzny. Jest w nim mowa m.in. o zwiększeniu armii przynajmniej do 250 tysięcy żołnierzy oraz wprowadzenie pojęcia służby ochotniczej. - Ta ustawa jest ruchem wyprzedzającym, który ma zabezpieczać Polskę. Dotyczy i zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych i nowych zakupów dla armii, które mają nas zabezpieczyć przed atakiem Rosji - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Kilkusetstronicowy dokument zaprezentowano po raz pierwszy jesienią 2021 roku. Główne założenia ustawy prezentowali wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, który w rządzie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Jakie działania mogłyby powstrzymać inwazję na Ukrainę?

Rząd zajmie się ustawą o obronie ojczyzny

Członkowie Rady Ministrów mają we wtorek pracować nad projektem ustawy o obronie ojczyzny, który jest już po licznych konsultacjach międzyresortowych. Po akceptacji przez rząd ustawa trafi do parlamentu. Główne jej założenia to zwiększenie liczebności armii do co najmniej 250 tysięcy żołnierzy, nowe zasady rekrutacji, awansów oraz wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych. Projekt wprowadza też pojęcie służby ochotniczej. Po 28-dniowym szkoleniu podstawowym każdy, kto wyrazi taką wolę, będzie mógł przejść szkolenie dodatkowe i zostać żołnierzem.

Ta ustawa jest ruchem wyprzedzającym, który ma zabezpieczać Polskę. Dotyczy i zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych i nowych zakupów dla armii, które mają nas zabezpieczyć przed atakiem Rosji

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na antenie TVP 1.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Przygotowany przez resort obrony projekt liczy około 720 przepisów. Ustawa miałaby zastąpić kilkanaście obecnie obowiązujących aktów prawnych, które regulują funkcjonowanie sił zbrojnych, między innymi przepisy o powszechnym obowiązku obrony, które pochodzą z 1967 roku.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Piotr Müller: Porządek Rady Ministrów zostanie rozszerzony o omówienie aktualnych, agresywnych działań ze strony Rosji

Kancelaria premiera poinformowała, że podczas obrad, które rozpoczną się we wtorek o godzinie 11, Rada Ministrów zajmie się także m.in. projektem ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, ustawą o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz aktualizacją ustawy Prawo wodne.

Ukraina-Rosja. Ukraina-Rosja. "Pomoc dla Ukrainy" - Polska pomoże rannym

We wtorek rano rzecznik rządu poinformował na Twitterze: "Dzisiejszy porządek Rady Ministrów zostanie rozszerzony o omówienie aktualnych, agresywnych działań ze strony Rosji. Przypominam, że w porządku obrad znajduje się również projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który ma zostać przyjęty dzisiaj na posiedzeniu rządu".

Więcej o: