Zagrożenie w cyberprzestrzeni. Premier wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Od poniedziałku od godziny 21:00 na terenie całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych" - podaje gov.pl. CHARLIE-CRP zaczął obowiązywać w Polsce od od poniedziałku od godziny 21:00. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.  

– Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury, rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa – napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Morawiecki o decyzji Putina: rażące naruszenie prawa międzynarodowego

Mateusz Morawiecki w ostrych słowach skomentował także na Twitterze decyzję Władimira Putina, który w poniedziałek wieczorem uznał niepodległość ogłoszonych przez separatystów tzw. republik - donieckiej i ługańskiej, które należą do Ukrainy.

''Decyzja o uznaniu samozwańczych ''republik'' to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji''.

Więcej o: