Zbigniew Ziobro zgłosi konkurencyjny do PiS projekt reformy. "Odrzucamy szantaż Unii"

Zbigniew Ziobro poinformował o uchwałach Solidarnej Polski na temat reformy sądownictwa, reformy klimatycznej oraz "odrzuceniu szantażu unijnych instytucji". Partia zamierza złożyć własny projekt reformy sądownictwa. - Będzie gwarantować zachowanie naszych wszystkich praw podmiotowych jako państwa polskiego w obszarze wymiaru sprawiedliwości - mówił minister sprawiedliwości.

Relacje obozów Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski są w ostatnich tygodniach mocno napięte. Zbigniew Ziobro podczas czwartkowej wizyty w Polsat News zagroził nawet odejściem z rządu. Tym razem minister sprawiedliwości przekazał informacje o kluczowych decyzjach jego ugrupowania, które niekoniecznie pokrywają się z pomysłami partii rządzącej. 

Zobacz wideo Czy Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu?

Solidarna Polska złoży własny projekt reformy sądownictwa

Pierwszy projekt dotyczący reformy Sądu Najwyższego złożył prezydent Andrzej Duda. Później wspólną ustawę przedstawiła także opozycja, a konkretnie Lewica i Koalicja Obywatelska. Na tym się nie skończyło, ponieważ swój projekt złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Teraz zrobi to również Solidarna Polska. 

- Będzie to jeden z projektów, do którego będziemy chcieli przekonać jako optymalnego w zakresie rozwiązań sytuacji w polskim sądownictwie. Zagwarantuje on poprawę funkcjonowania SN, ale też będzie gwarantować zachowanie naszych wszystkich praw podmiotowych jako państwa polskiego w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział Zbigniew Ziobro cytowany przez Onet za PAP. 

Kiedy projekt zostanie złożony? Minister sprawiedliwości zapowiedział, że do środy 23 lutego. Tego dnia Solidarna Polska przedstawi również swój stosunek do projektu prezydenta. 

Pies Teresy M. trafił do schroniska. Sołtys ma usłyszeć zarzuty znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem.Sołtyska ciągnęła psa na haku za samochodem. Wciąż nie stanęła przed sądem

Zbigniew Ziobro ostro o Unii Europejskiej i ustawie klimatycznej. "Odrzucamy szantaż unijnych instytucji"

Lider Solidarnej Polski poinformował także, że jego partia podjęła uchwały na temat środków, z których wypłaceniem Unia Europejska zwleka ze względu na wątpliwości, co do zmian w sądownictwie w naszym kraju. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry jest na stanowisku takim, że nie zgadza się na "szantaż" Brukseli.

- Nie zgadzamy się jako zarząd Solidarnej Polski, by w zamian za należne Polsce środki europejskie, które z tytułów traktatów i członkostwa w UE Polsce się należą, Polska przekazywała zwierzchność i władztwo nad sądami, nad polityką w obszarze kultury i spraw rodziny z Warszawy do Brukseli - powiedział minister sprawiedliwości. 

Ziobro domaga się również odrzucenia próby narzucenia przez Unię Europejską nowej wersji polityki klimatyczno-energetycznej, zwanej Fit for 55. Według niego, "gigantyczne obciążenie finansowe, jakie UE chce nałożyć na Polaków, sięga przeszło 2 bln zł".

- Nie po to Polacy wchodzili do UE, aby realizować fanatyczne cele, które będą prowadzić do pogorszenia jakości życia Polaków i prowadzić do obniżenia możliwości rozwojowych czy też do zapaści polskiej gospodarki. Dlatego domagamy się stanowczo odrzucenia tego programu - przedstawił stanowisko Solidarnej Polski założyciel partii. 

Wichury w PolsceMilion Polaków bez prądu, tysiące interwencji

Więcej o: