Duża zmiana poparcia dla PiS i wygrana z "wyraźną przewagą" nad opozycją [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby z wyraźną przewagą nad innymi ugrupowaniami. Po kilku badaniach, w którym PiS notowało spadki, partia Jarosława Kaczyńskiego znów zalicza wzrosty.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Pollster w dniach 16-17 lutego na zlecenie dziennika "Super Express". W badaniu udział wzięło 1 059 dorosłych Polaków. W sondażu tym nie zawarto jednak grupy osób niezdecydowanych, które pojawiają się przy każdych innych publikowanych badaniach tego typu.

Zobacz wideo Czy Polsce grozi utrata funduszy europejskich? Pytamy posła Zalewskiego

Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość ciągle na czele i z przewagą nad opozycją

Zgodnie z sondażem, gdyby wybory odbywały się w niedzielę 20 lutego, to na Zjednoczoną Prawicę (PiS i Solidarna Polska) swój głos oddałoby 36,05 proc. ankietowanych. Jest to wynik o 3,75 pkt proc. wyższy, niż w ostatnim pomiarze z grudnia.

- To jest najciekawsze, że PiS jest ciągle liderem. Partii Jarosława Kaczyńskiego udało się skonsolidować ok. 30 proc. wyborców, w znacznej części emerytów, którzy nie stracili na Polskim Ładzie, a nawet zyskali. To ideologiczny elektorat, który nie przyjmuje do wiadomości, że coś może być źle - skomentował wyniki badania politolog Antonii Dudek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jarosław Kaczyński podczas 43. posiedzenia Sejmu IX kadencji. Warszawa, 2 grudnia 2021Kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu? Jest data i jeden warunek

Na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna i Zieloni) swój głos chce oddać 24,68 proc. respondentów. W przypadku tej koalicji notowania nie uległy większej zmianie. Duży spadek poparcia występuje jednak w przypadku Polski 2050 Szymona Hołowni. W lutowym sondażu ugrupowanie to zdobyło 14,25 proc. - jest to mniej o 2,83 pkt proc.

Poza podium znalazły się: Konfederacja - 9,14 proc. głosów, (wcześniej 10,11 proc.), Lewica - 8,27 proc. głosów (wcześniej 7,06 proc.) oraz PSL - 5,83 proc. głosów (wcześniej 6,44 proc.). Jak czytamy w sondażu, poniżej progu wyborczego znalazły się Kukiz'15 (1,24 proc. głosów) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,55 proc.). Na inne partie wskazało 0,21 proc. badanych.

Sondaż IBRiS - duży wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej

Poparcie dla PiS wzrosło także w ostatnim badaniu partyjnym IBRiS dla Onetu. Największy wzrost poparcia zaliczyła jednak Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować o dziewięć punktów proc. więcej wyborców. Zgodnie z badaniem IBRiS, na PiS chce głosować 32,5 proc. głosujących (wzrost o 2 pkt proc.), na Koalicję Obywatelską - 29,3 proc. badanych (wzrost o 9 pkt proc.), na Polskę 2050 - 8,6 proc. respondentów (spadek o 3,5 pkt proc.). Konfederacja osiągnęłaby natomiast 8,4 proc. poparcia, a Lewica - 5,6 proc.

4Obchody 30 rocznicy wyborow 4 czerwca 1989 w GdanskuKO ze znacznym wzrostem poparcia, dogania PiS. Nowy sondaż dla Onetu

Więcej o: