Ukraina-Rosja. "Pomoc dla Ukrainy" - Rada Ministrów przyjęła program. Polska pomoże rannym

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która dotyczy pomocy dla Ukrainy w ramach ewentualnego wybuchu konfliktu z Rosją. Zgodnie z zapisami uchwały, rząd przewiduje pomoc dla uchodźców oraz rannych z Ukrainy.

"Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program - Pomoc dla UA. Premier Mateusz Morawiecki powołał zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia przez RP uchodźców napływających z UA oraz ds. przyjęcia przez RP rannych z terytorium UA" - napisał w nocy z piątku na sobotę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Na końcu wpisu pojawił się hashtag #StrongerTogether ("Silniejsi razem").

Polska przygotowuje się na ewentualny wybuch wojny między Rosją i Ukrainą. Przygotowano program "Pomoc dla Ukrainy"

Wpis Michała Dworczyka jest potwierdzeniem słów Mateusza Morawieckiego, który w ostatnią środę zapowiedział, że powoła zespół, który zajmie się koordynacją pomocy dla uchodźców w przypadku wybuchu wojny na linii Rosja-Ukraina. - Wojna może spowodować exodus z Ukrainy; musimy być przygotowani na najgorsze - powiedział premier.

Przeczytaj więcej informacji o sytuacji na linii Rosja-Ukraina na stronie głównej Gazeta.pl.

Konflikt Rosja-Ukraina - na zdjęciu ćwiczenia ukraińskiego wojskaUkraińska armia: Żołnierz zginął w ostrzale prowadzonym przez separatystów

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska nie tylko powinna bronić wschodniej flanki NATO, ale też ze względów humanitarnych pomóc Ukraińcom i w ten sposób "załagodzić skutki ataku" dla cywilów potrzebujących pomocy. Jak dodał, potrzebna infrastruktura ma być rozlokowana głównie na wschodzie Polski, ale z możliwą "dyslokacją w głąb kraju".

W sobotę 19 lutego Mateusz Morawiecki weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), której głównym tematem mają być relację Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwo regionalne.

Ukraine TensionsReuters: Prawie połowa rosyjskich żołnierzy w gotowości bojowej. Zdjęcia

Więcej o: