Warszawa. Szef Pentagonu o sytuacji na Ukrainie: To zakrawa na ironię

- To zakrawa na ironię, że to, czego Putin nie chciał, czyli rośnięcie NATO w siłę, doprowadziło de facto do tego, że jesteśmy silniejsi na wschodniej flance NATO. I tak pozostanie - mówił na konferencji prasowej Lloyd Austin. Szef Pentagonu przebywa w Warszawie, gdzie spotkał się z Mariuszem Błaszczakiem.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jedność i współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego to najlepsza odpowiedź na agresywne działania Rosji. - Wasze wsparcie w tych trudnych czasach jest dowodem odpowiedzialności i niezłomnego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i Europy - mówił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony dodał, że imperialistyczna polityka Rosji "wymaga od nas i sojuszników kompleksowych działań odstraszających". - Przyjęliśmy dodatkowych żołnierzy amerykańskich, którzy wzmacniają wschodnią flankę NATO, zapewniamy im wsparcie i będziemy współdziałać tak długo, jak to będzie konieczne - mówił.

Lloyd Austin powiedział, że mimo deklaracji Kremla o wycofaniu sił rosyjskich spod granicy z Ukrainą, nie można tego potwierdzić. - Wszystkie wskaźniki pokazują, że podtrzymywana jest zdolność do ataku w każdej chwili - poinformował szef Pentagonu.

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy czeka nas czas ciągłych napięć na linii Rosja-reszta świata? Gen. Pacek wyjaśnia

Austin: To zakrawa na ironię. Jesteśmy silniejsi na wschodniej flance

Podkreślił, że nadal jest jednak czas na dyplomatyczne uregulowanie konfliktu. Lloyd Austin zapewnił, że NATO i USA są "bardzo przywiązane" do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego i cokolwiek się wydarzy, "spełnią swoje zobowiązania".

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, Wielkopolska Dobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

- Jakikolwiek atak, napad Rosji na Ukrainę, doprowadzi nie tylko do konfliktu, ale też do złamania fundamentalnych zasad - dodał.

- To zakrawa na ironię, że to, czego Putin nie chciał, czyli rośnięcie NATO w siłę, doprowadziło de facto do tego, że jesteśmy silniejsi na wschodniej flance NATO. I tak pozostanie - zakończył Austin.

Szef amerykańskiego MON będzie rozmawiał w piątek wieczorem o obecności wojskowej w Polsce i sytuacji na wschodniej flance NATO z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotka się też z amerykańskimi żołnierzami służącymi w Polsce w bazie w Powidzu.

Więcej o: