Koncesja dla TVN7 wisi na g³osie jednego cz³owieka. "A on nie ma instrukcji, wiêc robi to, co uwa¿a"

Jacek G±dek
Koncesja naziemna dla TVN7 zale¿y od g³osu jednego cz³owieka - Andrzeja Sabatowskiego. To cz³onek KRRiT z nominacji prezydenta Andrzeja Dudy. Wedle naszych rozmówców 76-letni Sabatowski mo¿e zmieniæ zdanie, je¶li dostanie instrukcjê z Nowogrodzkiej albo od prezydenta. Póki co jest przeciw koncesji.
Zobacz wideo Koncesja dla TVN7 powinna być przedłużona? Jackowski: Tak, powinna być przyznana

- Sabatowski jest z Krakowa. Pochodzi ze środowiska dziennikarsko-artystycznego. Od prezydenta nie ma żadnych instrukcji, więc robi to, co sam uważa — mówi nam rozmówca z PiS. Czyli jest przeciw.

We wrześniu minionego roku — tuż po przyznaniu koncesji dla TVN24 - jeden z ważnych polityków Zjednoczonej Prawicy zapowiadał, że kolejna stacja z grupy TVN, czyli właśnie TVN7, już koncesji nie dostanie. Teraz to się waży.

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Jeśli do tego czasu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie odnowi koncesji, to kanał jako naziemny zniknie i będzie dostępny tylko w kablówkach i satelitarnie. Przez to TVN7 może stracić 30-50 proc. swojej widowni, a to byłby finansowy cios dla całego TVN-u.

Pięcioosobowa KRRiT podejmuje decyzję podwyższoną większością głosów aż 4 do 1 (czyli nie wystarczy zwykła większość 3 do 2). Do tej pory za koncesją głosowały trzy osoby, a dwie są przeciw. Za przedłużeniem koncesji opowiadają się: przewodniczący Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk.

Na "nie" są Andrzej Sabatowski i prof. Janusz Kawecki. To nominaci prezydenta Andrzeja Dudy. Sabatowski to człowiek z Krakowa. Janusz Kawecki jest z kolei związany z Radiem Maryja.

Członkowie KRRiT przeciwni przedłużeniu koncesji twierdzą, że TVN Grupa Discovery łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Przewiduje ona, że koncesjonowana w Polsce spółka może mieć w³a¶ciciela z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN formalnie należy do Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, czyli z EOG, ale ta firma jest kontrolowana przez amerykański koncern Discovery. Rada przyznawała już koncesję kanałom z grupy TVN, które były w identycznej sytuacji prawnej i właścicielskiej.

W praktyce koncesja dla TVN7 wisi na jednym głosie Sabatowskiego. Dlaczego? Bo Kawecki zdania — jak słyszymy w PiS — nie zmieni. Sabatowski tymczasem jest obrotowy. Zmienił zdanie ws. koncesji dla TVN24, bo takie polecenie dostał z obozu rządzącego. O ile jednak sprawa koncesji dla telewizji informacyjnej TVN24 była bardzo głośna, to koncesja dla TVN7 nie przykuwa już takiej uwagi.

Teraz jest zatem inaczej. Osoba z PiS: - Nikt się z nimi [członkami KRRiT - red.] nie kontaktuje. Oni nie mają instrukcji, czy są wobec nich jakieś oczekiwania. To jest dla nich źródło frustracji, bo nie wiedzą, czego by od nich chcieli prezydent i PiS, a sami nie chcieliby zaszkodzić swoją decyzją.

Oni, czyli Sabatowski i Kawecki, ale w gruncie rzeczy chodzi o Sabatowskiego. - Kawecki jest nie do złamania i na pewno nie zmieni zdania — mówi rozmówca z PiS.

Odbyło się już kilka głosowań w KRRiT. Póki co nie ma większości 4 z 5 głosów ani dla uchwały o przyznaniu TVN7 koncesji, ani takiej samej większości dla odmowy takiej koncesji. Jest pat. Koncesja wygasa 25 lutego. Jeśli KRRiT nie zdoła podjąć decyzji, to koncesja po prostu wygaśnie.

Informator z PiS: - Gdyby oni [Sabatowski i Kawecki - red.] mieli głosować nad koncesją dla TVN7 zgodnie ze swoją oceną, to — tak jak do tej pory — głosowaliby na "nie". I dodaje: - Ich interpretacja prawa jest taka, że właściciel TVN7 nie spełnia wymogów własnościowych. Jeżeliby mieli nie patrzeć na koszty polityczne i gospodarcze, to powinni odmówić TVN7 koncesji naziemnej i dać ją innej stacji.

Decyzja może się ważyć do ostatniego dnia obowiązywania obecnej koncesji dla "Siódemki". I to tuż przed tym momentem może nadejść sygnał z Nowogrodzkiej bądź od prezydenta, by Sabatowski zagłosował "za". - Mocny prztyczek w nos by się TVN-owi przydał. W ostatniej chwili pewnie będą jednak naciski na Sabatowskiego, by zagłosował za koncesją. Sabatowski jeśli dostanie mocny nacisk polityczny, to się posłucha — mówi nam zorientowana osoba z PiS.

Kim jest Andrzej Sabatowski? To rocznik 1946. Jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach nauczyciel w liceach. Od 1976 r. dziennikarz "Życia Literackiego". W latach stanu wojennego redaktor pism podziemnych. Po 1989 r. współtwórca tygodnika "Małopolska" wydawanego przez "Solidarność", a następnie redaktor naczelny pierwszego prywatnego dziennika "Depesza". W latach 1991-94 i 2007-12 w TVP m.in. jako kierownik publicystyki i informacji. W latach 2001-2005 pracował w magazynie kulturalno-informacyjnym "Karnet". 12 września 2016 r. został powołany przez prezydenta RP na członka KRRiT.

Obecna koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Wniosek do KRRiT o jej przedłużenie na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery 23 grudnia 2020 r. Na decyzję Rady stacja czeka ponad rok. Podobnie było w przypadku stacji TVN24 - której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania. Wedle TVN nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie.

TVN7 to jedna z największych telewizji w Polsce. Obecnie zajmuje 4. miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16-49. "Siódemka" to kanał z koncesją naziemną, satelitarną i kablową. Około 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli za darmo.

Wiêcej o: