Donald Tusk o konflikcie Ukraina-Rosja: Dziś rozstrzyga się, gdzie będzie granica Wschodu i Zachodu

Głównym tematem na zorganizowanym przez Donalda Tuska spotkaniu było bezpieczeństwo Polski w związku ze zwiększającymi się napięciami na linii Ukraina-Rosja. Były premier zauważył, że to właśnie sytuacja na Ukrainie w dużej mierze zdecyduje o tym, czy Polska będzie "na stałe zakorzeniona w zachodniej wspólnocie wartości i bezpieczeństwa". - Dziś rozstrzyga się, gdzie będzie granica Wschodu i Zachodu w sensie politycznym - dodał.

W czwartek 17 lutego odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa Polski, zorganizowane przez byłego premiera Donalda Tuska. W spotkaniu uczestniczyli Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Tomasz Grodzki, byli szefowie MON, MSZ i MSW oraz generałowie w stanie spoczynku. Szef Platformy Obywatelskiej przyznał, że jest przejęty sytuacją, jaka ma miejsce między Ukrainą i Rosją. Polityk dodał, że należy spodziewać się każdego scenariusza.

Zobacz wideo Co jest celem Rosji? Gen. Pacek: Zdobyć Ukrainę

Ukraina-Rosja. Donald Tusk: Rozstrzyga się, gdzie jest granica Wschodu i Zachodu w sensie politycznym

- Sytuacja na Ukrainie będzie decydować w dużej mierze, czy Polska będzie bezpieczna i czy będzie na stałe zakorzeniona w zachodniej wspólnocie wartości i wspólnocie bezpieczeństwa - powiedział Donald Tusk i dodał, że "dziś rozstrzyga się, gdzie będzie granica Wschodu i Zachodu w sensie politycznym". 

- W tych dniach widać to wyraźniej, niż w ostatnich kilkudziesięciu latach, że dziś rozstrzyga się, gdzie jest granica Wschodu i Zachodu w sensie politycznym. Tym terytorium, które to rozstrzyga, jest dzisiaj Ukraina, ale musimy zrobić wszystko, by obecność Polski na zachodzie była czymś niedwuznacznym i niekwestionowanym - mówił dalej były premier. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

"Kryzys na Ukrainie będzie trwał tak długo, jak Putin jest u władzy"

Następnie wypowiedział się Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent w środę pojechał na Ukrainę. Jak stwierdził, jedyną osobą, która może zdecydować o scenariuszu, jaki będzie realizowany w ramach tego konfliktu, jest Władimir Putin. - Kryzys na Ukrainie będzie trwał tak długo, jak Putin jest u władzy. Nie jestem jednak przekonany, że jeżeli któregoś dnia on odejdzie, a zastąpi go ktoś inny, to ta koncepcja się zmieni. Musimy się liczyć z wieloletnim kryzysem, który będzie przybierał różne formy. Oby nie przybrał tej formy najostrzejszej w postaci szeroko zakrojonej wojny - mówił Kwaśniewski.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego wygranie wojny z armią Ukrainy prawdopodobnie nie będzie dla Rosji "bardzo trudna", ale Putin musi liczyć się z ruchem oporu, jaka pojawia się wśród Ukraińców. Jak dodał, w kraju tym widać, że działania Moskwy bardzo zjednoczyły mieszkańców wschodniej i zachodniej Ukrainy. 

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Bronisław Komorowski dodał, że Rosja chce poszerzyć swoją strefę wpływów kosztem Ukrainy, a w przyszłości problem ten może dotyczyć także Łotwy czy Białorusi. Według niego Putin będzie dążył do "zmęczenia Ukrainy" - przede wszystkim gospodarczo. Po wystąpieniu polityków konferencja została zamknięta dla mediów. Wówczas wypowiedzieli się generałowie.  

Więcej o: