Dworczyk zablokował Grodzkiemu przelot rządowym samolotem do Kijowa. "Musiałem"

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk odmówił marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu przelotu rządowym samolotem na Ukrainę - wynika z ustaleń Radia ZET. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

-  Musiałem podjąć decyzję o zablokowaniu realizacji tego przelotu - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Michał Dworczyk. Reporter stacji ustalił, że marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu odmówiono przelotu na Ukrainę, bo zalicza się do najważniejszych osób w państwie (te podlegają lotom o statusie HEAD, które są z kolei regulowane przez ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie). Chodzi o wizytę w Kijowie planowaną przez przedstawicieli polskiego parlamentu w związku z zaogniającą się sytuacją w regionie.  

Zobacz wideo Czy Polsce grozi utrata funduszy europejskich? Pytamy posła Zalewskiego

Dworczyk zablokował lot Grodzkiego rządowym samolotem. Tłumaczy powody

Gdyby to dotyczyło kogokolwiek innego, kogo obowiązują przepisy HEAD, dokładnie byłaby ta sama decyzja. Jako szef Kancelarii Premiera jestem ostatecznie odpowiedzialny za organizację tych lotów

- powiedział Dworczyk w rozmowie z reporterem stacji. Jak dodał, poinformował o zablokowaniu przelotu Kancelarię Senatu i zadeklarował, że "wszyscy senatorowie, którzy chcieliby polecieć do Kijowa, ale nie w statusie HEAD, tylko normalnym lotem, mogą zrealizować taki przelot i tutaj nie będzie najmniejszych problemów". - Chodzi wyłącznie o marszałka Senatu - dodał.

Po publikacji tekstu przez Radio ZET Michał Dworczyk zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym również powołał się na przepisy HEAD. W cytowanym przez niego fragmencie wskazano, że: 

Na podstawie informacji otrzymanych w dniu od Komendanta Służby Ochrony Państwa, działając na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie, dotyczących organizacji lotu marszałka Senatu do Kijowa w dniach 16-17 lutego 2022 roku, jako osoba ustawowo odpowiedzialna za organizację lotów HEAD, byłem zmuszony poinformować o braku możliwości organizacji tego lotu.

W ustawie, na którą powołał się Dworczyk, można przeczytać, że "nie realizuje się lotu najważniejszych osób w państwie w rejon niebezpieczny w przypadku negatywnej oceny Dowódcy Generalnego RSZ, Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych lub Komendanta SOP". Nie podano, jak dokładnie brzmiała treść negatywnej oceny szefa SOP. 

Jak podaje Radio ZET, wicemarszałkowie nie skorzystają jednak z propozycji KPRM - polecą wraz z Tomaszem Grodzkim rejsowym samolotem. 

Sejm reprezentować będą wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz posłowie czterech ugrupowań: Teresa Pamuła, Wiesław Krajewski, Krzysztof Lipiec, Waldemar Andzel, Tomasz Lenz, Michał Szczerba, Robert Tyszkiewicz, Paweł Bejda i Marek Rutka.

Osobno wyrusza delegacja z Senatu. - Jeżeli warunki się nie zmienią, to udam się w czwartek wraz z delegacją senatorów, wieczorem na Ukrainę, by spotkać się tam z najważniejszymi ukraińskimi politykami - przekazał w środę Grodzki.

Więcej o: