Zbigniew Ziobro: Liderzy UE kłamią i oszukują, Niemcy zachęcają Rosję do agresji, Polska zagrożona

- Liderzy UE obiecywali premierowi, że nie będą blokować pieniędzy z Funduszu Odbudowy do czasu wyroku TSUE. Tymczasem wyrok TSUE zapadł wczoraj, a od wielu miesięcy oni blokują te pieniądze. Czyli kłamią i oszukują - mówił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef Solidarnej Polski uważa, że Niemcy zachęcają Rosję do agresji i dążą do "federalnej Unii Europejskiej, co oznacza likwidację suwerennych państw, takich jak Polska".

W środę (16 lutego) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od przestrzegania praworządności. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

Zobacz wideo Co jest celem Rosji? Gen. Pacek: Zdobyć Ukrainę

Zbigniew Ziobro: Niemcy chcą federalnej UE. To oznacza likwidacje suwerennych państw

Z wyrokiem TSUE nie może się pogodzić minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W Polsat News szef Solidarnej Polski stwierdził, że UE dba głównie o interesy Niemiec, które "chcą budować swoją mocarstwową pozycję". 

Zdaniem Ziobry Niemcy, w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, "wbrew interesom Unii i amerykańskiej narracji prowadzili dalej pertraktacje z Putinem", blokując tym samym sankcje gospodarcze i wsparcie militarne dla Ukrainy. Ziobro uważa, ta postawa Niemiec zachęcała Putina do agresji. Stwierdził ponadto, że Niemcy dążą do "federalnej Unii Europejskiej, co oznacza likwidację suwerennych państw, takich jak Polska".

Zdaniem Ziobry rząd w relacjach z UE powinien "zapobiegać procesom, które mogłyby mieć negatywny wpływ na polskie sprawy". Zaznaczył, że chodzi mu nie tylko o kwestię suwerenności, ale też o sądownictwo i, jak określił, "wartości rodzinne", nad którymi UE rzekomo chce odebrać Polsce władzę.

Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wyrok TSUE ws. mechanizmu warunkowości. Premier: Przecież tak nie powinno być Wyrok TSUE ws. mechanizmu warunkowości. Premier: Przecież tak nie powinno być

Ziobro o wyroku TSUE: Oni wyczuwają naszą słabość

Ziobro uważa, że "polityka ustępstw i uległości wobec Unii Europejskiej jest drogą donikąd". - Wszędzie tam, gdzie ustępujemy, to widzimy tego skutki. Liderzy UE obiecywali premierowi, że nie uruchomią tego rozporządzenia, nie będą blokować pieniędzy z Funduszu Odbudowy do czasu wyroku TSUE. Tymczasem wyrok TSUE zapadł wczoraj, a od wielu miesięcy oni blokują te pieniądze. Czyli kłamią i oszukują. Musimy nazwać rzeczy po imieniu. To jest brutalna, bezwzględna polityka, dlaczego ona jest tak prowadzona wobec Polski? - pytał Ziobro i odpowiadał: - Oni wyczuwają naszą słabość. Wiedzą, że będziemy się cofać i nie skorzystamy z naszych silnych atutów polegających na możliwości wetowania decyzji, które mogłyby im zaszkodzić.

Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki. Mateusz Morawiecki o słowach Zbigniewa Ziobry: Nie dziwię jego poruszeniu

Ministra sprawiedliwości spytano, czy w przypadku, gdyby jakakolwiek ustawa sądowa została przyjęta wbrew jego stanowisku, to byłoby to dla niego przekroczeniem "czerwonej linii", sygnałem do odejścia z rządu. Ziobro odparł na to: - Czerwone linie będziemy zakreślać w sobotę. Spotyka się wtedy zarząd Solidarnej Polski i będziemy podejmować stosowne uchwały.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie wystąpi do prezydenta z wnioskiem o zwołanie rady gabinetowej ws. relacji Polski z UE.

Więcej o: