Kontrola NIK w KPRM bada nadzór nad służbami specjalnymi. W czwartek przesłuchanie Dworczyka

W poniedziałek NIK rozpoczęła w Kancelarii Premiera kontrolę dotyczącą nadzoru służb specjalnych - poinformowała Izba w środę 16 lutego. Dodano, że w najbliższych dniach kontrola zostanie rozszerzona o MON, ABW, CBA i SKW. W czwartek NIK planuje przesłuchanie szefa KPRM Michała Dworczyka.
Zobacz wideo Czy Marian Banaś powinien mieć uchylony immunitet? Pytamy posła Biernackiego

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że rozpoczęła w poniedziałek 14 lutego kontrolę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a więc urzędzie obsługującym Prezesa Rady Ministrów, czyli premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych.

Elżbieta WitekElżbieta Witek znowu nie pojawi się w NIK. Powołuje się na opinie ekspertów

NIK zapowiada kontrole w MON, ABW i CBA. Zaczną się w najbliższych dniach

Jak czytamy na stronie NIK-u, jest to kontrola doraźna pt. "Realizacja zadań związanych z koordynacją, nadzorem i kontrolą funkcjonowania służb specjalnych prowadzących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej czynności operacyjno-rozpoznawcze".

Zbigniew ZiobroZiobro komentuje wyrok TSUE. "Historyczny błąd premiera"

Izba zapowiedziała, że najbliższych dniach otwarte zostaną kontrole w Ministerstwie Obrony Narodowej i w poszczególnych służbach specjalnych - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Wezwany do NIK na czwartek 17 lutego został też minister Michał Dworczyk. Wezwanie może być powiązane z kontrolą w KPRM. Jak przekazał nam rzecznik NIK Łukasz Pawelski, Izba wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia, że polityk się tam zjawi. - Kontrolerzy utrzymywali bieżący kontakt, od kilku dni tego kontaktu nie utrzymują, nie dostali żadnej informacji, która by wskazywała, że pana ministra nie będzie na przesłuchaniu. Zostało doręczone zawiadomienie, więc zakładamy, że pan minister będzie - stwierdził Pawelski.

Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Oczekujemy, że prowadzona kontrola pozwoli na obiektywną ocenę funkcjonujących mechanizmów nadzoru służb specjalnych, a także na wypracowanie propozycji służących wzmocnieniu ochrony praw i wolności obywatelskich, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień służb specjalnych niezbędnych dla ochrony interesów Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwa obywateli" - czytamy w komunikacie na stronie NIK.

Sędzia Julia Przyłębska, prezes TKTK nie zajmie się mechanizmem "pieniądze za praworządność". Odroczył rozprawę

Więcej o: