Z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że ponad 60 proc. Polaków uważa, że mechanizm wypłaty unijnych funduszy dla krajów członkowskich Unii Europejskiej powinien być uzależniony od przestrzegania reguł praworządności przez ten kraj. Ile procent badanych wskazało na przeciwne odpowiedzi?
"Czy Pana/i zdaniem wypłata funduszy unijnych dla krajów członkowskich Unii Europejskiej powinna być uzależniona od tego, czy dane państwo przestrzega reguł praworządności?" - brzmiało pytanie w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Na odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 42,04 proc. Polaków, a na odpowiedź "raczej tak" 20,17 proc. 8,1 proc. Polaków opowiedziało się za opcją "raczej nie", a 15,12 proc. "zdecydowanie nie". Z kolei 14,57 proc. ankietowanych wskazało, że "nie wie" bądź "trudno mu powiedzieć". Portal nie podaje, na jakiej grupie, kiedy i jaką metodą przeprowadzone zostało badanie.
Jak podaje IAR, unijny Trybunał Sprawiedliwości w środę 16 lutego wyda orzeczenie w sprawie skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Dotyczyć ono będzie przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Na początku grudnia rzecznik generalny TSUE uznał za zgodne z unijnym prawem regulacje i nie podzielił argumentów Warszawy i Budapesztu, które wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.
Definicja praworządności, która jest zawarta w tym rozporządzeniu, jest uznaniowa i pozostawia bardzo duże pole dla Komisji Europejskiej, żeby w sposób dosyć dowolny tych ocen dokonywać - podkreślał cytowany przez IAR Bogusław Majczyna z MSZ.
Pod koniec grudnia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziło sondaż, z którego wynikało, że aż 16,1 proc. Polaków uważa, że rząd powinien zająć się w nowym roku naprawą stosunków z Unią Europejską.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Za najbardziej palący problem wskazano walkę z inflacją i drożyzną. Za rozwiązaniem tego problemu opowiedziało się aż 42,7 proc. badanych. Odpowiedź "walka z pandemią" wskazało 22 proc. Polaków.