Jacek Sasin w USA, a z nim jego były ochroniarz. Media: Z wicepremierem poleciał już w roli doradcy

Dziennikarze tvn24.pl ustalili, że do Stanów Zjednoczonych z Jackiem Sasinem poleciał społeczny doradca, który w przeszłości pracował w SOP i ochraniał polityka. Obecnie doradca Sasina zajmuje kierownicze stanowisko w Poczcie Polskiej. Według dziennikarzy, by polecieć z wicepremierem do USA, mężczyzna miał wziąć urlop.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Podczas wyjazdu wicepremier spotkał się z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, sekretarz Energii USA Jennifer Granholm oraz wziął udział w podpisaniu umowy w sprawie budowy małych reaktorów atomowych w Polsce. Jak ustalili dziennikarze tvn24.pl, podczas wizyt Jacek Sasin może liczyć na społecznego doradcę do spraw bezpieczeństwa. 

Zobacz wideo Starcie Budki i Sasina w Sejmie. "Senat naprawił bubel", "Dość tych kłamstw", "Chcecie państwo takiego eventu?"

Wizyta Jacka Sasina w USA. Razem z wicepremierem pojechało aż osiem osób z MAP

Skład polskiej delegacji, która udała się do USA, jest znacznie szerszy. Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentowane jest w sumie przez dziewięć osób. Poza Jackiem Sasinem są to też: wiceminister Andrzej Śliwka, dyrektor i dwie wicedyrektorki z biur MAP, tłumacz, fotograf, "szeregowy pracownik jednego z biur" oraz wspomniany doradca - jak ustaliło tvn24.pl, jest nim Łukasz Nowakowski.

Doradca jest byłym funkcjonariuszem, który w przeszłości chronił wicepremiera Jacka Sasina. Po odejściu ze Służby Ochrony Państwa Nowakowski otrzymał kierownicze stanowisko w Poczcie Polskiej. To właśnie wtedy po raz pierwszy w mediach pojawiło się jego nazwisko - wówczas Onet informował, że objął on funkcję czwartego zastępcy dyrektora pionu bezpieczeństwa w PP, która podlega pod resort kierowany przez Sasina. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister Jacek SasinGdy Sasin pisze, że ma dobre informacje. "Horror powraca" [KOMENTARZE]

Doradca Sasina i urlop w Poczcie Polskiej

Dlaczego były ochroniarz znalazł się w delegacji do USA? Rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witkowski w odpowiedzi na pytania dziennikarzy odpisał, że "Nowakowski przebywa aktualnie na urlopie wypoczynkowym, a sposób i forma spędzania wolnego czasu przez pracowników jest ich prywatną sprawą". 

Rzecznik resortu aktywów państwowych został zapytany o to, kto pokrywa koszty pobytu Nowakowskiego w USA oraz jego przelot. Karol Manys nie odpowiedział na pytanie wprost, jednak potwierdził udział doradcy w składzie delegacji. - Pan Łukasz Nowakowski jest doradcą społecznym Ministra Aktywów Państwowych do spraw bezpieczeństwa i w takim charakterze towarzyszy wicepremierowi, koordynując ustalenia w tym zakresie podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jako doradca społeczny Łukasz Nowakowski nie pobiera wynagrodzenia - przyznał.

Były oficer SOP, który był przełożonym Nowakowskiego powiedział, że mężczyzna awansował, bo "brakowało doświadczonych ludzi". - Powinien najpierw trafić do dużej grupy ochronnej (prezydenta lub premiera - red.) i się uczyć od innych. Zamiast tego trafił do małej grupy Sasina i zaczął przy nim robić karierę - dodał anonimowo.

Jacek SasinJacek Sasin: USA wesprą Polskę, jeśli napłyną do nas uchodźcy z Ukrainy

Więcej o: