Gdańsk. ''Zdrovve Love'' w szkołach i prokuraturze. Dulkiewicz rzeczowo. Czarnek: Ciężki weekend?

Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zdziwiła się, że prokuratura domaga się (na zlecenie MEiN) informacji od szkół podstawowych nt. zajęć "Zdrovve Love". Bo nigdy nie odbywały się w podstawówkach. Na jej wpis zareagował minister Przemysław Czarnek: "Jakiś ciężki weekend?"

W piątek (11 lutego) urzędnicy z gdańskiego magistratu poinformowali, że 14 szkół podstawowych otrzymało pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, z pytaniami dotyczącymi prowadzenia zajęć z programu "Zdrovve Lovve", dotyczącego zdrowia prokreacyjnego młodzieży, a przygotowanego na zlecenie miasta Gdańsk.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Zdrovve Love. Pismo z prokuratury do podstawówek. "Lex Czarnek nie podpisany, a już widać zastraszanie"

"Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku prowadzi czynności sprawdzające z zawiadomienia Ministra Edukacji i Nauki w zakresie prowadzenia naruszającego art. 72 Konstytucji [dot. ochrony praw dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją - red.] programu »Zdrowe Love«. W związku z powyższym zwracam się na podstawie art. 15 § 2 k.p.k. o nadesłanie informacji wraz z dokumentacją".

Do sprawy odniosła się prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: "Projekt 'Lex Czarnek' jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców. W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych" - napisała prezydent.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier rzadu PiS Mateusz MorawieckiPiS boi się utraty władzy, Morawiecki i Kaczyński ruszają z ofensywą

Aleksandra Dulkiewicz do Czarnka: "Serio panie ministrze?". I pokazała pismo

Odezwał się na to w poniedziałek (14lutego) minister edukacji Przemysław Czarnek, twierdząc, że w dokumencie prokuratury nie ma informacji, że chodzi o szkoły podstawowe. Napisał o tym do prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz następująco: 'Gdzie Pani widzi słowo "podstawowe"? Jakiś ciężki weekend?'

"Serio panie ministrze Czarnek? Załączam pismo z prokuratury, gdzie jest napisane czarno na białym, do jakich placówek i z czyjego polecenia…" - odpisała Dulkiewicz na Twitterze i załączyła pismo, które dowodzi, że ma rację (w tweecie poniżej). 

Na ten wpis szef resortu edukacji już nie odpowiedział.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.Walentynki 2022. Przemysław Czarnek o żonie i poświęceniu miliona lirów

Gdańsk. Program ''Zdrovve Love''. Na czym polega?

Jak piszą gdańscy urzędnicy, "Zdrovve Love to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Program jest całkowicie dobrowolny i skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje on obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego".

Więcej o: