Umorzone śledztwo ws. "Będziesz pan wisiał". "Rz": Sąd oceni słuszność decyzji prokuratury

Warszawska prokuratura umorzyła w grudniu śledztwo ws. słów Grzegorza Brauna ("Będziesz pan wisiał"), które ten skierował z mównicy sejmowej do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Sąd oceni, czy decyzja prokuratury jest słuszna - poinformowała "Rzeczpospolita". Dziennik dodał, że prokuratura nie przesłuchała posła Konfederacji.

Grzegorz Braun, po oburzającej wypowiedzi we wrześniu zeszłego roku, został wykluczony z dalszych obrad Sejmu. Sprawą zajęły się sejmowa komisja etyki i prokuratura, do której zwrócili się minister zdrowia Adam Niedzielski i marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Poseł Konfederacji dostał karę finansową - na sześć miesięcy obniżono jego uposażenie o 50 proc. i odebrano mu 100 proc. diety poselskiej.

Zobacz wideo Braun groził w Sejmie Niedzielskiemu. Został wykluczony z obrad

Prokuratura nie przesłuchała posła Grzegorza Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła jednak śledztwo ws. słów Grzegorza Brauna. W postanowieniu z 31 grudnia 2021 r. stwierdziła "brak znamion czynu zabronionego". Oburzenie tą decyzją wyraził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, nazwał ją "skandaliczną". Stwierdził, że prokuratorskie uzasadnienie "wydaje się usprawiedliwiać ten czyn, a nie go piętnować i penalizować". Zapowiedział, że resort zaskarży umorzenie.

Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podała we poniedziałek (14 lutego) "Rzeczpospolita", sąd oceni słuszność decyzji prokuratury. Dziennik podkreślił, że prokuratura w toku postępowania nie przesłuchała Brauna. - Wygląda to tak, jakby prokurator prowadząca sprawę zostawiła sobie furtkę do przyszłych zarzutów w tej sprawie dla Brauna - ocenił znany prawnik, były prokurator, który poprosił dziennik o anonimowość.

Posiedzenie sejmowej komisjiPosłowie Konfederacji wykluczeni z komisji, odmówili wyjścia. "Skandal"

Gazeta zwróciła uwagę, że miesiąc po umorzeniu śledztwa pięciu posłów Konfederacji - w tym Grzegorz Braun - zagłosowało za kandydaturą prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki ich poparciu Sejm przegłosował tę kandydaturę - Święczkowski, który według spekulacji komentatorów, ma w przyszłości przejąć stanowisko Julii Przyłębskiej, czeka na podpis prezydenta.

Poseł Konfederacji Grzegorz BraunProkuratura umorzyła sprawę dot. wypowiedzi Brauna. Groził Niedzielskiemu

Rozmówcy "Rz" sugerują, że "praktycznie pewnym jest", iż kiedy po zażaleniu złożonym przez Niedzielskiego sąd nakaże prokuraturze wszczęcie i prowadzenie postępowania ws. wypowiedzi Brauna, to będzie mogła to zrobić bez prawnych przeszkód. Umożliwi to właśnie wcześniejsze nieprzesłuchanie Brauna. Prokuratura nie mogłaby bowiem przesłuchać posła Konfederacji najpierw jako świadka, a potem jako podejrzanego - wyjaśnia dziennik.

Więcej o: