Rafał Trzaskowski z największym zaufaniem Polaków, ale liderem opozycji jest ktoś inny [SONDAŻ]

Który z polityków cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków? Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu wskazuje na prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Tuż za nim uplasowali się Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Paweł Kukiz to dobry kandydat na szefa komisji śledczej? Pytamy europosła Sikorskiego

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził dla Onetu ranking zaufania do polityków. Żadna z postaci nie uzyskała w badaniu większego odsetka odpowiedzi pozytywnych od negatywnych. Zmienił się natomiast lider. Premier Mateusz Morawiecki z pierwszego miejsca spadł na trzecie.

Sondaż został zrealizowany w dniach 11-12 lutego 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Rafał Trzaskowski cieszy się największym zaufaniem Polaków

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Rafał Trzaskowski. Politykowi ufa 38,8 proc. badanych (o 2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem). Brak zaufania zadeklarowało 41,1 proc. osób. Drugie miejsce zajął prezydent Andrzej Duda. Zdobył 37,9 proc. pozytywnych głosów (o 2,2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Negatywnie odpowiedziało 52 proc. ankietowanych. Z pierwszego na trzecie miejsce spadł Mateusz Morawiecki, któremu ufa 36,7 proc. badanych (0,9 pkt proc. mniej niż w styczniu) - podaje Onet. Premierowi nie nie ufa aż 58,1 proc. badanych.

Po nich znalazł się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Ufa mu 31,3 proc. badanych (wzrost o 2,3 pkt proc.). Na piątym miejscu jest szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zdobył 31,1 proc. (spadek o 1,8 pkt proc.), a na szóstym lider Polski 2050 Szymon Hołownia z 31 proc. pozytywnych odpowiedzi uczestników sondażu (wzrost o 0,4 pkt proc.).

Zestawienie zamyka marszałek Senatu Tomasz Grodzki z zaufaniem na poziomie 28,4 proc. (wzrost o 0,6 pkt proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński - 26 proc. (spadek o 2,9 pkt proc.) - i minister zdrowia Adam Niedzielski - 25,8 proc. (wzrost o 4,6 pkt proc.).

Donald Tusk na prowadzeniu w sondażu dot. lidera opozycji

Choć Rafał Trzaskowski cieszy się największym zaufaniem, to zdaniem polskich wyborców na miano lidera opozycji zasługuje Donald Tusk - podaje SW Research. Na polityka wskazało 36,6 proc. ankietowanych. Na pozostałych miejscach w rankingu uplasowali się kolejno: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (9,6 proc. głosów), lider Polski 2050 Szymon Hołownia (8,3 proc.), Krzysztof Bosak (6,8 proc.), Jarosław Gowin (2,4 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,3 proc.), Robert Biedroń (1,6 proc.), Włodzimierz Czarzasty (1,6 proc.).

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl

-Konferencja prasowa Donalda Tuska w WarszawieDonald Tusk liderem opozycji. Wzrost o 7,5 pp. w ciągu czterech miesięcy

Więcej o: