Jacek Sasin w poniedziałek 14 lutego będzie uczestniczył w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych, w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power. Umowa ma dotyczyć budowy małych reaktorów atomowych. Jeszcze w drodze do USA, przed podpisaniem umowy, Jacek Sasin zapowiedział sukces i "dobre informacje".
"Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski. Szczegóły jutro o 18:00" - napisał Jacek Sasin w niedzielę 13 lutego na Twitterze. Wpis wicepremiera i ministra aktywów państwowych wywołał masę komentarzy.
Politycy przypomnieli Sasinowi, że podobny wpis pojawił się na jego profilu na temat kopalni Turów. Na spotkaniu miało dojść do porozumienia z Czechami, jednak w rzeczywistości trzeba było na nie czekać aż do 2022 roku. "Zbyt podobne, żeby zasnąć spokojnie" - napisała posłanka Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do wpisu ministra.
"Przenosi się Pan za ocean na stałe?" - zapytał Jacka Sasina poseł Lewicy Maciej Gdula. Nie on jeden doszukiwał się we wpisie polityka szans na osiedlenie się w Stanach Zjednoczonych. "Pańska emigracja to duża szansa. Dla Polski" - dodał eurodeputowany Łukasz Kohut. "Horror powraca. Sasin w drodze" - napisała natomiast Beata Maciejewska.
Inni politycy ironicznie pisali o obawach, jakie niesie zaangażowanie Jacka Sasina w projekt budowy małych reaktorów atomowych. "Jeżeli Sasin zabiera się za atom, to istnieje scenariusz, że już nie będzie żadnej wojny..." - napisał ironicznie adwokat Roman Giertych.
"Jacek Sasin i energetyka atomowa... To naprawdę nie wygląda dobrze..." - dodał Borys Budka z PO. "Pan Sasin i atom to nie jest dobre połączenie. Przeczuwam kłopoty" - wtórował mu Dariusz Joński, również z Koalicji Obywatelskiej. "Jak Sasin zbuduje nam elektrownię atomową, to będzie bezpieczna jak wybory kopertowe w środku pandemii" - napisał z kolei Radosław Sikorski.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
KGHM i NuScale już w 2021 roku podpisały wstępne porozumienie na budowę małych reaktorów modularnych (SMR). Zgodnie z pierwszymi dokumentami mają zostać wybudowane cztery jednostki NuScale - każda o mocy 77 MWe (megawatów mocy elektrycznej).
Poza tym uczestnictwem w podpisaniu umowy na budowę małych reaktorów, w planach Jacka Sasina jest również rozmowa z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i ministerką energii USA Jennifer Granholm. We wtorek 15 lutego wicepremier ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych.