Gdy Jacek Sasin pisze, że ma dobre informacje. "Przenosi się Pan za ocean na stałe?" [KOMENTARZE]

Wicepremier Jacek Sasin jest z wizytą w USA, gdzie w poniedziałek będzie przy podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power. Umowa ma dotyczyć budowy małych reaktorów atomowych. Wpis ministra aktywów państwowych na Twitterze spotkał się z wieloma komentarzami. "Jeżeli Sasin zabiera się za atom, to istnieje scenariusz, że już nie będzie żadnej wojny..." - napisał ironicznie Roman Giertych.

Jacek Sasin w poniedziałek 14 lutego będzie uczestniczył w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych, w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power. Umowa ma dotyczyć budowy małych reaktorów atomowych. Jeszcze w drodze do USA, przed podpisaniem umowy, Jacek Sasin zapowiedział sukces i "dobre informacje". 

Zobacz wideo Starcie Budki i Sasina w Sejmie. "Senat naprawił bubel", "Dość tych kłamstw", "Chcecie państwo takiego eventu?"

Jacek Sasin ogłosi "dobre informacje dla Polski". Politycy komentują: Przenosi się Pan za ocean na stałe?

"Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski. Szczegóły jutro o 18:00" - napisał Jacek Sasin w niedzielę 13 lutego na Twitterze. Wpis wicepremiera i ministra aktywów państwowych wywołał masę komentarzy.

Politycy przypomnieli Sasinowi, że podobny wpis pojawił się na jego profilu na temat kopalni Turów. Na spotkaniu miało dojść do porozumienia z Czechami, jednak w rzeczywistości trzeba było na nie czekać aż do 2022 roku. "Zbyt podobne, żeby zasnąć spokojnie" - napisała posłanka Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do wpisu ministra. 

"Przenosi się Pan za ocean na stałe?" - zapytał Jacka Sasina poseł Lewicy Maciej Gdula. Nie on jeden doszukiwał się we wpisie polityka szans na osiedlenie się w Stanach Zjednoczonych. "Pańska emigracja to duża szansa. Dla Polski" - dodał eurodeputowany Łukasz Kohut. "Horror powraca. Sasin w drodze" - napisała natomiast Beata Maciejewska.

Inni politycy ironicznie pisali o obawach, jakie niesie zaangażowanie Jacka Sasina w projekt budowy małych reaktorów atomowych. "Jeżeli Sasin zabiera się za atom, to istnieje scenariusz, że już nie będzie żadnej wojny..." - napisał ironicznie adwokat Roman Giertych. 

"Jacek Sasin i energetyka atomowa... To naprawdę nie wygląda dobrze..." - dodał Borys Budka z PO. "Pan Sasin i atom to nie jest dobre połączenie. Przeczuwam kłopoty" - wtórował mu Dariusz Joński, również z Koalicji Obywatelskiej. "Jak Sasin zbuduje nam elektrownię atomową, to będzie bezpieczna jak wybory kopertowe w środku pandemii" - napisał z kolei Radosław Sikorski. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdynia. Plaża w Orłowie zniknęła. Wszystko przez sztormy na Bałtyku [ZDJĘCIA]Plaża w Gdyni Orłowie zniknęła. To skutek sztormów na Bałtyku [ZDJĘCIA]

Małe reaktory atomowe w Polsce - ile ma ich powstać?

KGHM i NuScale już w 2021 roku podpisały wstępne porozumienie na budowę małych reaktorów modularnych (SMR). Zgodnie z pierwszymi dokumentami mają zostać wybudowane cztery jednostki NuScale - każda o mocy 77 MWe (megawatów mocy elektrycznej).

Poza tym uczestnictwem w podpisaniu umowy na budowę małych reaktorów, w planach Jacka Sasina jest również rozmowa z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i ministerką energii USA Jennifer Granholm. We wtorek 15 lutego wicepremier ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych.

Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekOrlen planuje uruchomić pierwszą elektrownię jądrową do 2030 roku

Więcej o: