Rosja. Zbigniew Rau spotka się z Siergiejem Ławrowem. "Trzeba wysłuchać tego, co ma do powiedzenia"

Minister spraw zagranicznych i urzędujący przewodniczący OBWE Zbigniew Rau spotka się w poniedziałek z jego rosyjskim odpowiednikiem - Siergiejem Ławrowem. Rzecznik polskiego resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina mówił w zeszłym tygodniu, że Rosja nie może zignorować państwa przewodniczącego OBWE i musi wysłuchać jego argumentów.

Wcześniej rzecznik zaznaczył, że minister spraw zagranicznych będzie w Moskwie reprezentować OBWE, dlatego nie należy tego odbierać jako przełomu w polsko-rosyjskich stosunkach dyplomatycznych. Polska 1 stycznia przejęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Zobacz wideo Wojna Rosja-NATO jest prawdopodobna? Przydacz: Nie sądzę, żeby Rosja miała taki potencjał

Łukasz Jasina: Nie można zignorować państwa przewodniczącego OBWE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, jako przedstawiciel państwa przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, spotka się w poniedziałek w Moskwie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że szef polskiej dyplomacji w Moskwie będzie rozmawiał głównie o sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Jak podkreślił rzecznik MSZ, to ważne, że do takiej rozmowy dojdzie. - Nie można zignorować państwa przewodniczącego OBWE i trzeba wysłuchać tego co to państwo ma do powiedzenia - powiedział rzecznik. - Sam fakt spotkania z ministrem Ławrowem i odbycie z nim rozmowy jest możliwością przedstawienia naszego stanowiska - dodał Łukasz Jasina.

Sobotni 'marsz jedności' w KijowieMarsz jedności w Kijowie. Tysiące ludzi na ulicach. "Powiedz NIE Putinowi" [ZDJĘCIA]

Zbigniew Rau spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych i Dmytrem Kułebą

10 lutego minister Rau rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że Kijów zaangażuje się w inicjatywę Odnowionego Dialogu na temat Bezpieczeństwa Europejskiego. Wizyta Zbigniewa Raua na Ukrainie była okazją do omówienia napięć w regionie, zagrożeń dla suwerenności tego kraju oraz sposobów deeskalacji kryzysu. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni jeśli chodzi o bezpieczeństwo Ukrainy, zarówno sytuacją w Donbasie, jak i rosnącą obecnością militarną Rosji na granicy z Ukrainą i na Białorusi - powiedział minister Rau.

Wadym PrystajkoUkraina może porzucić marzenia o dołączeniu do NATO. "Jesteśmy elastyczni"

Minister Zbigniew Rau podczas wspólnej konferencji prasowej z Dmytro Kułebą zapewnił o pełnym wsparciu dla Ukrainy w celu zachowania pokoju. Podkreślił jednak, że do porozumienia potrzebna jest wola polityczna obu stron konfliktu. - Będziemy kontynuować ścisłą współpracę ze strukturami OBWE zaangażowanymi w te wysiłki, w tym w misjami obserwacyjnymi, reprezentantem OBWE na Ukrainie i koordynatorami w ramach trójstronnej grupy kontaktu - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

Przeczytaj więcej informacji na temat sytuacji na Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: