Szumowski przed odejściem z Sejmu podreperował sobie statystyki. Było zero, a jest pięć

Były minister zdrowia Łukasz Szumowski od początku lutego nie jest już posłem. Ze stron sejmowych wynika, że w tym samym dniu, w którym poinformował marszałkinię Sejmu Elżbietę Witek o rezygnacji z poselskiego mandatu, polityk złożył nagle cztery interpelacje, a następnego dnia jeszcze jedną. Były to pierwsze interpelacje Szumowskiego od początku kadencji.

27 stycznia Łukasz Szumowski złożył w Kancelarii Sejmu RP oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu poselskiego z dniem 1 lutego. Dzień później - 28 stycznia - ogłoszono, że polityk zostanie dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Z informacji opublikowanych na stronie Sejmu wynika, że 27 stycznia Łukasz Szumowski złożył nagle cztery interpelacje, a 28 stycznia jeszcze jedną. Były to pierwsze interpelacje polityka, odkąd jesienią 2019 r. został posłem klubu PiS.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwsza z nich - dwuzdaniowa - została skierowana przez Szumowskiego do ministra infrastruktury. Poseł PiS dopytywał, "jak postępują prace w zakresie budowy drogi ekspresowej S7 na poszczególnych odcinkach pomiędzy Czosnowem a końcem obwodnicy Mławy".

Łukasz SzumowskiŁukasz Szumowski rezygnuje z poselskiego mandatu

W kolejnej -  także do ministra infrastruktury - Szumowski pytał, "jakie środki od 2019 roku zostały przekazane na odbudowę lokalnych połączeń autobusowych na terenie powiatu żyrardowskiego".

Pytanie trafiło też do premiera Mateusza Morawieckiego. Łukasz Szumowski lakonicznie stwierdził, że "wspieranie lokalnych społeczności jest szczególnie ważnym zadaniem" i poprosił premiera o informację, jakie środki zostały przekazane z Programu Inwestycji Strategicznych na rzecz powiatu żyrardowskiego i poszczególnych gmin.

Zobacz wideo Rosja zdominowała Białoruś? Pytamy wiceministra spraw zagranicznych

Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, pyta o nakłady na ochronę zdrowia

Kolejna interpelacja trafiła do następcy Szumowskiego - ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Sprawy zdrowia są dla Polaków szczególnie ważne, dlatego proszę o przedstawienie informacji: jak kształtowały się nakłady na ochronę zdrowia od 2008 roku i jak na jakim poziomie są one zaplanowane na rok 2022?" - napisał krótko Szumowski.

28 stycznia polityk skierował do premiera jeszcze jedną interpelację, w której odnosił się do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Polityk chciał wiedzieć m.in., czy opracowana została strategia rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w otoczeniu lotniska, czy i kiedy przedstawiona będzie samorządom docelowa koncepcja lotniska oraz otaczających go terenów i czy powstało opracowanie negatywnych skutków oddziaływania na społeczeństwo.

Odpowiedź na żadne z tych pytań do tej pory nie wpłynęła. Zgodnie z regulaminem Sejmu ministrowie mają na jej udzielenie 21 dni. W praktyce jednak posłowie czekają na odpowiedzi wiele miesięcy, a bywa, że nie otrzymują ich wcale (w poprzedniej kadencji ponad 150 interpelacji pozostało bez reakcji).

Więcej o: