Krajowy Plan Odbudowy. Czy Polska zrezygnuje z 770 mld zł? "To scenariusz bardziej G lub H"

Co dalej z Krajowym Planem Odbudowy? Czy Polska, zgodnie ze słowami Adama Bielana, rzeczywiście bierze pod uwagę wycofanie się z programu i 770 miliardów zł? Planów ma być kilka.
Zobacz wideo Opozycja poprze projekt PAD w sprawie Izby Dyscyplinarnej? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Kilka dni temu prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan na antenie Radia Plus powiedział, że co prawda porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy jest ważne, jednak "zbliżamy się do momentu, w którym trzeba będzie tę sprawę przesądzić, mówię o ewentualnych krokach prawnych". - Koniec pierwszego kwartału 2022 r. to jest taki ostateczny moment, kiedy ta decyzja musi zapaść - podkreślał, dodając: - Będziemy musieli podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z europejskiego planu odbudowy, bo sytuacja, w której nie będziemy mogli korzystać z tych środków, a jednocześnie je żyrujemy, żyrujemy kredyt, z którego one są wypłacane innych państwom, jest oczywiście nie do zaakceptowania.

Krajowy Plan Odbudowy. Czy Polska zrezygnuje z 770 miliardów zł?

W 2020 roku Polska wynegocjowała otrzymanie 770 miliardów złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska do tej pory jednak go nie zaakceptowała, oczekuje bowiem między innymi likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czy wariant, o którym mówił Adam Bielan, jest więc realny? Czy Polski rząd bierze pod uwagę wycofanie się z programu i wynegocjowanych pieniędzy? - pyta Interia.

- Oczywiście, w daleko idących wariantach trzeba rozpatrywać różne opcje. Nie jest to jednak scenariusz pierwszego wyboru, ani nawet wariant C lub D - powiedział portalowi "ważny polityk obozu rządzącego", którego zdaniem taka możliwość to raczej "plan G lub H".

Scenariuszem pierwszego wyboru miałoby być natomiast zakończenie sporu dzięki prezydenckiemu projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie na jej miejsce Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Solidarna Polska zapowiedziała jednak, że go nie poprze.

Inne źródła mają mówić natomiast o wycofaniu się z funduszu i szukaniu innych możliwości finansowania Polskiego Ładu. Według Interii jedną z nich mogłaby być pożyczka od Chin.

Więcej na temat Krajowego Planu Odbudowy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał WójcikWójcik o projekcie Dudy ws. SN: Pogłębi chaos i anarchię

Co dalej z KPO? Marta Ścisło: Chcecie pozbawić Polskę tych pieniędzy w zamian za większość w Sejmie?

Kilka dni temu posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło była gościnią programu "Tak jest" w TVN24, gdzie także odniosła się do słów Adama Bielana. - Chcecie pozbawić Polskę tych pieniędzy, w zamian za większość w Sejmie? W zamian za pseudoreformy ministra Zbigniewa Ziobry? To tak, jak powiedział dziś Radosław Sikorski: "Stalin pozbawił Polskę udziału w planie Marshalla w planie odbudowy po II wojnie światowej" - grzmiała na antenie. - To jest skandaliczna polityka. Wy nie macie do tego prawa! To są pieniądze wszystkich obywateli, bo to są nie tylko pożyczki, ale też bezzwrotne granty. Po co obiecywaliście te pieniądze? Po co wieszaliście te bilbordy? Za czyje pieniądze to zrobiliście? - dopytywała. Rządowa kampania "Liczy się Polska" miała kosztować ponad 10 milionów zł z publicznych pieniędzy.

Andrzej Duda, Jarosław KaczyńskiKulisy rozmów ws. projektu o SN. "Nowogrodzka z Dudą nie rozmawia"

Więcej o: