Afera mailowa. Analiza śmierci w DPS-ach przed wyborami. "Emeryci będą dla nas kluczowi"

Światło dzienne ujrzały kolejne e-maile rzekomo pochodzące ze skrzynki Michała Dworczyka. Do sieci trafiła korespondencja z początków pandemii, w której bliscy współpracownicy premiera analizują dane na temat śmiertelności wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej. "Pamiętajmy, że emeryci będą dla nas kluczowi na koniec czerwca" - czytamy w jednej z wiadomości.

Ujawniona korespondencja ma pochodzić z końca maja 2020 roku, czyli z okresu przed wyborami prezydenckimi, których pierwsza tura odbyła się 28 czerwca 2020 roku. W mailach zatytułowanych: "Zgony w domach opieki, aktualizacja" opublikowano wykres, który przedstawia dane dotyczące zgonów spowodowanych COVID-19 w domach pomocy społecznej. 

Wiadomość pochodzić ma ze skrzynki dyrektorki biura premiera Anny Wójcik. Wśród adresatów maila byli premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, rzecznik rządu Piotr Mueller oraz ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z opublikowanych danych wynika, że w Polsce wskaźnik śmiertelności jest jednym z najniższych w Europie. W innych krajach UE pensjonariusze DPS-ów stanowili między 45-60 proc. osób, które wówczas umierały na COVID-19, w Polsce ten odsetek w maju 2020 roku miał wynosić jedyne 10 proc.

W jednej z wiadomości premier pisze, że są to dane, którymi "warto się posługiwać w różnych okolicznościach". "To nośny temat międzynarodowy" - miał napisać 20 maja 2020 roku.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Niektóre maile Dworczyka wyglądają na autentyczne

Afera mailowa. "Emeryci będą dla nas ważni pod koniec czerwca"

"To pokazuje różnice w podejściu do starszych i słabych. My ratujemy - akcja WOT wymazywania, przenoszenie do szpitali, reakcja szybka na każdy sygnał i pomoc dla DPS-ów, finansowa i organizacyjna" - odpowiedział premierowi Łukasz Szumowski, były szef Ministerstwa Zdrowia.

"Dlatego wczoraj proponowaliśmy konferencję Maląg. Jeżeli ona tego nie zrobiła to dobrze jest to zrobić dziś. Pamiętajmy ze emeryci będą kluczowi dla nas na koniec czerwca" - miał napisać doradca premiera Mariusz Chłopik.

Krzysztof Michalski, zastępca szefowej biura premiera odpisał, że MRPiPS zaplanowało już konferencję na ten temat na następny dzień. Ta informacja nie spodobała się Mariuszowi Chłopikowi. "A dziś mają rozmowę z Donaldem Trump że nie mogą tego zrobi dziś? Przecież media o tej Szwecji mówią dziś a skąd wiemy o czym będę mówić jutro?" - czytamy w odpowiedzi doradcy premiera.

 "Prosiłem o konferencję wczoraj lub dziś. Zrobili po swojemu... Zmobilizuje jeszcze raz do szybszego działania" - miał odpisać Tomasz Matynia.

"Jednak naprawdę warto to zrobić - ofensywnie" - miał podsumować tę wymianę zdań premier Mateusz Morawiecki.

22 maja 2020 roku odbyła się konferencja Marleny Maląg, szefowej istniejącego wtedy resortu minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czasie spotkania z mediami przedstawiono podsumowanie działań, jakie podjął rząd w celu wspierania samorządów prowadzących domów pomocy społecznej.

CIR: Nie wpisujmy się w scenariusz atakujących

Od czerwca w mediach społecznościowych regularnie publikowane są maile, które mają pochodzić ze skrzynki elektronicznej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Polityk miał paść wówczas ofiarą ataku hakerskiego.

Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi na nasze pytania przesłane w ubiegłym roku wskazywało, że mamy do czynienia z "akcją dezinformacyjną prowadzoną przez osoby z terenu Federacji Rosyjskiej".

 "Cybernetyczne ataki na nasz kraj to współczesna wojna hybrydowa. Nie wpisujmy się więc w scenariusz atakujących. Nie rozprzestrzeniajmy także treści materiałów czy rzekomych wiadomości wykradzionych ze skrzynek polskich polityków" - napisało CIR.

Więcej o: