Paweł Kukiz złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej

Paweł Kukiz złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej. Miałaby ona zająć się podsłuchami w latach 2005-2021. Poparcie zadeklarowali przedstawiciele większości klubów i kół parlamentarnych. W czwartek (10.02) odbyło się spotkanie w tej sprawie.
Zobacz wideo "Mam odłożone 100 tys. zł. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?" [Q&A Gazeta.pl]

Paweł Kukiz 10 lutego poinformował, że złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji. "Dziś złożyłem wniosek o powołanie Komisji Śledczej do zbadania działań operacyjnych służb specjalnych wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021" - napisał na Facebooku.

Paweł Kukiz dogadał się z opozycją ws. komisji śledczej

Podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami opozycyjnych klubów i kół Paweł Kukiz mówił, że liczy na powstanie komisji śledczej. Dodał, że powinno się wyjaśnić doniesienia dotyczące możliwej inwigilacji obywateli.

- Komisja, jeśli powstanie, mam nadzieję, zajmie się również okresem rządów Platformy Obywatelskiej, także tymi sprawami nie do końca wyjaśnionymi przy podsłuchiwaniu dziennikarzy i generalnie używania tej techniki operacyjnej przez każdą władzę od 2005 roku po ostatnie dni - mówił w czwartek.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Konferencja posłów PiS w SejmieTelewizje przerwały konferencję posłów PiS ws. cen energii. "Manipulacja"

Henryk Kowalczyk: "Nie będę przyczyniał się do tego typu teatru"

Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku to dopiero początek drogi. Projekt uchwały o powołanie sejmowej komisji śledczej musi poprzeć co najmniej 46 posłów. Zgodnie z ustawą o komisji śledczej, Sejm powołuje ją oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy bezwzględną większością głosów. Ustawa stanowi również, że może ona liczyć do 11 członków, a jej skład powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Niektórzy politycy uważają, że komisja komisja śledcza jest niepotrzebna. - Nie będę głosował za taką komisją, nie będę przyczyniał się do tego typu teatru - skomentował wicepremier i minister rolnictwa, poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk. Jarosław Kaczyński uważa natomiast, że powołanie sejmowej komisji śledczej służyłoby "czarnej propagandzie". - Jestem przekonany, że rozsądek zwycięży, ale zobaczymy. My nie mamy powodów, żeby się bać - twierdził.

Przemysław CzarnekCzarnek o głosowaniu w Sejmie: Bardzo dobra ustawa. Było widać po reakcji posłów

Więcej o: