Donald Tusk pokazuje stadion z 3222 paletami z euro i krytykuje rząd PiS. "To nie patrioci. To idioci"

Donald Tusk zareagował na sugestie prezesa Partii Republikańskiej Adama Bielana i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że polski rząd być może będzie się musiał zastanowić, czy aby nie wycofać się z europejskiego planu odbudowy. Lider PO pokazał stadion wypełniony miliardami euro i dosadnie skrytykował rząd PiS, którego konflikt z UE blokuje dopływ wsparcia finansowego z tego funduszu. - To nie są patrioci. To są idioci - ocenił na filmiku, który w czwartek opublikował na Twitterze.

Donald Tusk na nagraniu prezentuje najpierw banknot 50 euro. - Na nasze to będzie trochę ponad 200 złotych - mówi szef Platformy Obywatelskiej. Potem wskazuje na stojącą obok niego paletę z 18 milionami euro. - I teraz wyobraźcie sobie 3222 takie palety. One wypełniają cały stadion - stwierdza. - Dlaczego o tym mówię? Bo te palety to jest 58 miliardów euro - podkreśla w czasie, gdy widzowie mogą zobaczyć wizualizację, na której palety z pieniędzmi zapełniają murawę piłkarskiego stadionu.

Donald Tusk: Od pół roku te pieniądze powinny być w kieszeniach Polaków

- Właśnie takie pieniądze, trudne przecież do wyobrażenia, czekają na Polskę, czekają na Polaków w Europie. Od pół roku te pieniądze powinny płynąć do waszych firm, do waszych rodzinnych budżetów - zwraca uwagę Tusk. - Jedyny powód, dla którego nie możecie sięgnąć po te pieniądze, to rząd PiS-u. To ich kompletnie niezrozumiały upór - ocenia.

Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

I wymienia: - Ich liderzy, pan Adam Bielan, pan Zbigniew Ziobro wprost powiedzieli, że Polska powinna zrezygnować może z tych pieniędzy [w momencie gdy to mówi, znów pojawia się wymowna wizualizacja - red.], z tego funduszu.

Przypomnijmy, że Adam Bielan mówił niedawno w Radiu Plus o ewentualnym wycofaniu się Polski z Funduszu Odbudowy. - Będziemy musieli podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z europejskiego planu odbudowy, bo sytuacja, w której nie będziemy mogli korzystać z tych środków, a jednocześnie je żyrujemy, żyrujemy kredyt, z którego one są wypłacane innym państwom, jest oczywiście nie do zaakceptowania - stwierdził. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Adam BielanPolska wycofa się z Funduszu Odbudowy? Sikorski: "Najpierw Stalin, teraz PiS"

Zbigniew Ziobro przyznał natomiast, że rezygnacja z funduszu była "przedmiotem wielu rozmów". Powiedział, że pomysł padł najpierw w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nie chciał jednak zdradzić, czy osobiście popiera takie rozwiązanie. Więcej przeczytasz tutaj:

Zbigniew ZiobroZiobro pytany, czy Polska zrezygnuje z Funduszu Odbudowy. "Przedmiot rozmów"

- Ich być może na to stać, ale polskich rodzin, polskich firm nie stać na takie idiotyzmy - zaznacza lider PO i dodaje, że sytuacja ta jest "nie do zrozumienia". - To nie są patrioci. To są idioci - ocenia dosadnie na koniec nagrania Tusk. 

Krajowy Plan Odbudowy. Czym jest? 

Krajowy Plan Odbudowy od miesięcy pozostaje dla Polski zamrożony, bo, zdaniem Unii Europejskiej, na przeszkodzie w jego akceptacji stoi kwestia nieprzestrzegania przez Polskę zasad praworządności.

W ramach europejskiej inicjatywy do naszego kraju mogłoby trafić 58 miliardów euro. Podobne plany zgłosiły do Brukseli wszystkie kraje wspólnoty, a budżet całego unijnego Funduszu Odbudowy to ponad 723,8 mld euro. Zdecydowana większość otrzymała już środki, które mają pomóc gospodarkom w wyjściu z pandemicznej zapaści. 

W polskim KPO 23,9 mld euro to dotacje, których rząd nie musiałby zwracać. Kolejne 34,2 mld euro to nisko oprocentowane pożyczki. Pieniądze mogłoby stać się silnikiem inwestycyjnym dla rządowych programów, które mogłyby pomóc ruszyć gospodarkę z pocovidowej zapaści. 

Prezes Jarosław Kaczyński i Adam Bielan podczas konferencji prasowej. Warszawa, 22.06.2009.Polska zrezygnuje z KPO? "Jeszcze ktoś powie: Idźcie swoją drogą"

Więcej o: