Duda wręczył akty powołania. Jest m.in. nowy prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Chlebnego na stanowisko prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także Joannę Lemańską na kolejną kadencję prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Wręczenie aktów powołania odbyło się w czwartek w południe w Pałacu Prezydenckim.

Dr hab. Jacek Chlebny, nowy prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, do tej pory pełnił funkcję wiceprezesa NSA. Z Naczelny Sądem Administracyjnym związany jest od 2015 r., wcześniej przez blisko dekadę był prezesem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Chlebny jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej. Zastąpi na stanowisku prezesa NSA prof. dr hab. Marka Zirka-Sadowskiego.

Zobacz wideo Inwazja Rosji na Ukrainę jest realna? Przydacz: Rosja chce podnosić poziom napięcia

Andrzej Duda wręczył akty powołania

Jednocześnie na kolejną kadencję prezesa SN kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego została powołana Joanna Lemańska. Funkcję tę sprawuje od 2019 r. Zanim trafiła do SN, przez kilkanaście lat była radcą prawnym. Jest wykładowczynią Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie oraz w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

- Dziękuję za podjęcie się tych niezwykle ważnych obowiązków. Mam nadzieję, że będziemy mogli razem przygotowywać rozwiązania, dzięki którym sądownictwo będzie lepiej funkcjonowało - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości.

Więcej o: