Kto zastąpi Święczkowskiego w Prokuraturze Krajowej? Są przecieki. Kolejny człowiek Ziobry

Dariusz Barski może zastąpić Bogdana Święczkowskiego na stanowisku prokuratora krajowego i zastępcy Zbigniewa Ziobry - podało nieoficjalnie RMF FM. Święczkowski został wybrany w tym tygodniu na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Barski kierował już Prokuraturą Krajową przez kilka miesięcy w 2007 r.

Sejm we wtorek wybrał Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. "Za" opowiedziało się 233 posłów, "przeciw" było 219, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Bogdan Święczkowski od 2016 roku był Prokuratorem Krajowym. Na jego stanowisku powstał tym samym wakat.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podało radio RMF FM, nowym szefem PK i zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry może zostać Dariusz Barski. O tym, że kandydatura Barskiego jest poważnie rozważana, informował już w grudniu dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek.

Zobacz wideo Co wyniknie ze spotkania prezydenta Dudy z opozycją?

Nieoficjalnie: Dariusz Barski może zostać prokuratorem krajowym

Barski w przeszłości pracował w Prokuratorze Okręgowej i Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi. Od czerwca do listopada 2007 r. był prokuratorem krajowym, był też w tym samym roku zastępcą Zbigniewa Ziobry.

W 2011 r. jako kandydat z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat poselski. Nie chciał jednak zrzec się funkcji prokuratorskiej, w związku z czym ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił mandat Barskiego.

Dariusz Barski po wyborach w 2015 r. był m.in. doradcą Zbigniewa Ziobry.

Jak informuje RMF FM, szansę na funkcję prokuratora krajowego poza Barskim mają też prok. Elżbieta Pieniążek z Białegostoku oraz Michał Ostrowski z Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Więcej o: