Donald Tusk o głosowaniu nad "lex Czarnek". "Rzucili się na polską szkołę"

Sejm odrzucił w środę weto Senatu o odrzuceniu nowelizacji prawa oświatowego, znanej jako "lex Czarnek". Nagłe głosowanie nad ustawą oburzyło opozycję, w tym Donalda Tuska. "Na koniec rzucili się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci" - napisał na Twitterze przewodniczący PO.
Zobacz wideo Senator Konieczny komentuje pracę w Senacie nad LEX Czarnek

"Lex Czarnek" budzi kontrowersje i poważne wątpliwości co do tego, jak wkrótce może wyglądać polska szkoła, gdy zwiększone zostaną uprawnienia kuratorów oświaty. Nowe prawo może prowadzić do upolitycznienia szkół - kuratorzy są bowiem powoływani przez ministra edukacji, a zatem im większa kontrola w ich rękach, tym większa w rękach rządu. Wprowadzenie "lex Czarnek" oznacza również, że wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagana była opinia kuratora, teraz będzie musiała być ona pozytywna. Więcej o założeniach projektu pisaliśmy tutaj:

Minister Czarnek "Lex Czarnek" - "gorsi dyrektorzy zastąpią lepszych"? Dwie kluczowe zmiany

"Lex Czarnek". Tusk komentuje: "Odsunięcie PiS od władzy to nasze wspólne być albo nie być"

Nagłe głosowanie nad "lex Czarnek" w środę 9 lutego oburzyło polityków opozycji, wśród nich przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. "Na koniec rzucili się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci" - skomentował Tusk na Twitterze. "Najwyższy czas, aby wszyscy zrozumieli, że odsunięcie PiS od władzy to nasze wspólne być albo nie być" - podkreślił.

Sejm. Sejm. "PiS, Kukiz, Mejza i Ajchler przeforsowali lex Czarnek", "Czarny dzień" [KOMENTARZE]

Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Za odrzuceniem senackiej uchwały ws. "lex Czarnek" zagłosowało 233 posłów, przeciw było 220. Dwie osoby się wstrzymały. Za odrzuceniem senackiego weta opowiedziało się: 227 posłów z klubu PiS, niezrzeszeni posłowie Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler, Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy oraz trzech polityków Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. O dalszych losach ustawy zadecyduje prezydent. Andrzej Duda na podpisanie lub odrzucenie jej ma 21 dni.

Głosowanie ws. 'lex Czarnek' "Lex Czarnek" przyjęte przez Sejm. Triumf posłów PiS po nagłej "wrzutce"

Więcej o: