Słupsk. Joanna Hetnarowicz-Sikora odsunięta od orzekania. "Okoliczności niespotykane w historii"

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" poinformowało w środę, że Joanna Hetnarowicz-Sikora została odsunięta od orzekania w słupskim sądzie rejonowym. Minister Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędzi na miesiąc. - Zostawiam za sobą setki spraw, które czekają na rozpoznanie - mówiła Joanna Hetnarowicz-Sikora.

"W okolicznościach niespotykanych w historii sądownictwa, niemal z sali rozpraw, odsunięto sędzię Joannę Hetnarowicz-Sikorę od orzekania" - poinformowało na Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Jak czytamy dalej w poście "Iustitii", sędzię odsunięto "za wykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego i uwzględnienie wniosku o wyłączenie wadliwie powołanego neo-sędziego Mirosława Stachurskiego od rozpoznania jednej ze spraw toczących się przed słupskim sądem".

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędzi na miesiąc. Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku Agnieszka Leszkiewicz zarządziła odwołanie rozpraw sędzi, odebrała jej dostęp do akt i systemu informatycznego.

Zobacz wideo Kwiatkowski ocenia zapowiedź kolejnej reformy sądownictwa

Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora skomentowała sprawę w nagraniu, które zostało zamieszczone w sieci. - Dzisiaj w trakcie trwania mojej sesji orzeczniczej, tuż przed godziną 14 i wywołaniem ostatniej tego dnia zaplanowanej z moim udziałem sprawy, wręczono mi zarządzenie ministra sprawiedliwości pana Zbigniewa Ziobry, w którym zarządzono natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych do czasu wydania uchwały sądu dyscyplinarnego - rozpoczęła.

Hetnarowicz-Sikora: Zostawiam setki spraw, które będą teraz czekały na rozpoznanie

Jak zaznacza, zarządzenie uzasadniono tym, że popełniła czyn, który uderza w powagę Sądu Rejonowego w Słupsku, a także w istotne interesy służby.

- Wszystko to związane jest z faktem, że 29 listopada 2021 roku jako członek składu orzeczniczego wydałam postanowienie, w którym wyłączyłam od orzekania neo-sędziego. Sędziego, który uzyskał nominację z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie - powiedziała.

(Przypomnijmy, że neo-KRS to Krajowa Rada Sądownictwa w kształcie wyłonionym na podstawie ustawy z 8.12.2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw)

Hetnarowicz-Sikora podkreśla, że zostawia za sobą setki spraw, które czekają na rozpoznanie. - Nie pozwolono mi zakończyć czynności orzeczniczych, które były zaplanowane na dzisiaj. Musiałam poinformować strony o tym, że nie mogę już ubrać togi i nie mogę rozpoznać ich sprawy - dodała.

Wsparcie dla sędzi zadeklarował były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. "Na tym zdjęciu Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora trzyma literkę 'J'. Dzisiaj 'Wszyscy Jesteśmy z Joanną'" - napisał na Twitterze.

Więcej o: