Przemysław Czarnek o głosowaniu w Sejmie: To bardzo dobra ustawa. Było to widać po reakcji posłów

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw (tzw. lex Czarnek). Nowelizacja wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady działania organizacji pozarządowych w szkołach. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział po głosowaniach dziennikarzom, że decyzja Sejmu była do przewidzenia. - Państwo nazywacie ustawę "lex Czarnek", co sprawia, że jest mi bardzo miło, bo to bardzo dobra ustawa. Było to widać po reakcji posłów (w Sejmie - przyp. red) - mówił w rozmowie z mediami. 

Dopytywany, dlaczego głosowanie nad ustawą niespodziewanie znalazło się w porządku obrad, odparł, że trzeba zadać te pytania Prezydium Sejmu.

Szef MEiN przypomniał, że prezydent Andrzeja Duda będzie miał 21 dni na decyzję. - Jeżeli podpisze ustawę, to radykalnie rozszerzą się uprawnienia rodziców, jeśli chodzi o kontrolowanie tego, które organizacje pozarządowe wchodzą do szkoły. Rodzice będą znali treści, które organizacje będą przekazywały dzieciom - powiedział.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Senator Konieczny komentuje pracę w Senacie nad LEX Czarnek

Przemysław Czarnek przekazał też, jak w praktyce będzie wyglądała realizacja przepisów nowelizacji ustawy, jeśli po podpisie prezydenta dokument wejdzie w życie. - Przede wszystkim rada rodziców będzie głosowała w pierwszej kolejności, czy dopuścić taką organizację pozarządową do szkoły - powiedział.

Dodał, że dyrektor szkoły będzie musiał przekazać te treści kuratorowi oświaty, a ten będzie musiał opublikować to na stronie internetowej. - Jeśli będą protesty, kurator będzie mógł wyrazić sprzeciw wobec wejścia organizacji do szkoły - tłumaczył minister.

Nowelizacja prawa oświatowego zakłada m.in., że dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.

Nowe przepisy zakładają również, że jeżeli dyrektor szkoły nie wykona zaleceń kuratorium, kurator będzie mógł wezwać go do złożenia wyjaśnień. Jeżeli to nie poskutkuje, kurator może wnioskować do samorządu o zwolnienie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się od decyzji.

Głosowanie ws. 'lex Czarnek'"Lex Czarnek" przyjęte przez Sejm. Triumf posłów PiS po nagłej "wrzutce"

Czarnek po spotkaniu z Dudą: Bardzo merytoryczne

Minister Czarnek przyznał, że nie ma pewności czy Andrzej Duda podpisze ustawę, gdy ta trafi na jego biurko. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia minister edukacji i nauki spotkał się w Kancelarii Prezydenta z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą.

Spotkanie prezydenta z ministrem edukacji trwało ponad dwie godziny. Oprócz prezydenta i pierwszej damy, uczestniczyli w nim także: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oraz posłanki Mirosława Stachowiak-Różecka i Teresa Wargocka. 

Andrzej Duda i Przemysław CzarnekSpotkanie Andrzeja Dudy z ministrem edukacji. Czarnek: Było bardzo merytoryczne

 Po spotkaniu z parą prezydencką w sprawie nowelizacji prawa oświatowego Czarnek stwierdził, że było ono "merytoryczne" i dotyczyło wielu aspektów nowych zapisów, także tych, co do których pojawiają się wątpliwości.

Z nieoficjalnych ustaleń Onetu wynika, że "spotkanie pomogło i przechyliło szalę na korzyść podpisania ustawy". - Nie można jednoznacznie stwierdzić, że prezydent z pewnością podpisze ustawę - zaznacza jednak informator portalu.

Więcej o: