Marcin Przydacz będzie w czwartek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Wśród tematów wizyta Borisa Johnsona

W czwartek gościem Jacka Gądka w Porannej Rozmowie Gazeta.pl będzie wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Marcin Przydacz. Wśród tematów czwartkowa wizyta Borisa Johnsona w Polsce, a także działania polskiego rządu w sprawie Ukrainy. Start programu o godzinie 8:30.

W czwartek wizytę w Polsce złoży premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. O szczegóły spotkania zapytamy gościa Porannej Rozmowy Gazeta.pl - Marcina Przydacza.

Wiceszefa MSZ będzie też mówił o działaniach polskiego rządu w sprawie Ukrainy, a także o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, Brukseli i Berlinie. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy mamy do czynienia z przebudzeniem prezydenta Dudy? Hołownia komentuje

Andrzej Duda odbywa szereg spotkań dyplomatycznych w sprawie Ukrainy

W poniedziałek w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami instytucji unijnych i podkreślił znaczenie jedności europejskiej w obliczu ryzyka eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prezydent rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

We wtorek w ramach spotkania Trójkąta Weimarskiego Duda spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. 

W najbliższym czasie planowane są telefoniczne rozmowy prezydenta Polski z innymi przywódcami. W czwartek odbędzie spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Sojusz Londyn-Warszawa-Kijów

Pod koniec stycznia Ukraińska redakcja BBC podała informację o formowaniu się nowego sojuszu na osi Londyn-Warszawa-Kijów. Jak podaje stacja, strony są w trakcie ustalania szczegółów. 

Boris JohnsonReuters: Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyleci do Polski

Sojusz miałby przeciwdziałać zagrożeniu rosyjskiemu i działać w imię europejskiego bezpieczeństwa. Niewykluczone, że do inicjatywy zdecydują się dołączyć także inne kraje ze wschodniej flanki NATO - podała BBC. 

Wielka Brytania poinformowała w poniedziałek, że wysyła do Polski 350 żołnierzy, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Wcześniej wysłała już broń przeciwpancerną na Ukrainę. 

Premier Boris Johnson zapowiedział, że rozważa wysłanie do południowo-wschodniej Europy myśliwców RAF Typhoon i okrętów Royal Navy.

Więcej o: