Nowy sondaż United Surveys. PiS z najwyższym wynikiem, ale bez większości w Sejmie

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zdobyłoby największe poparcie, jednak nie miałoby większości w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że poparcie dla PiS nieznacznie wzrosło. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 33,1 proc. osób. Jest to wynik wyższy niż przed dwoma tygodniami, kiedy 32,3 proc. respondentów deklarowało oddanie swojego głosu na PiS. Taki wynik oznacza, że partia miałaby problem, aby zdobyć większość w Sejmie.

Zobacz wideo Minuta ciszy dla "Łupaszki" w Sejmie. Część posłów wyszła

Jak wynika z sondażu, Koalicja Obywatelska wypada gorzej niż w poprzednim badaniu. Wcześniej poparcie dla KO deklarowało 27,2 proc. respondentów. Obecnie jest to wynik 25,1 proc., co daje partii drugie miejsce.

Polska 2050 na trzecim miejscu. Konfederacja wyprzedza Lewicę

I tutaj niezmiennie partia Szymona Hołownii plasuje się na trzecim miejscu. Według sondażu na partię zagłosowałoby 11,7 proc. Polaków, co oznacza niewielki wzrost - o 0,5 pkt proc.

Dwa tygodnie temu na Konfederację chciało głosować 6,8 proc., na Lewicę zaś - 7 proc. Polaków. W najnowszym sondażu sytuacja nieco się zmienia. Konfederacja z wynikiem 8,5 proc. wyprzedziła Lewicę, na którą zagłosowałoby 5,8 proc. osób.

W Sejmie zasiedliby też politycy PSL-Koalicji Polskiej, na których głos zadeklarowało 5,2 proc. badanych.

Spory procent osób nie wie, na kogo głosować

"Poza Sejmem znalazłaby się AgroUnia (0,6 proc. poparcia) oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Nie wszyscy jednak wiedzą, na kogo chcieliby oddać swój głos. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 10 proc. ankietowanych" - podaje WP.

PiS bez większości w Sejmie

Mimo iż najwięcej mandatów przypadłoby partii PiS (195), to nie daje jej to większości w Sejmie. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 143 miejsca, zaś trzecia - Polska 2050 na 56. Same te dwie partie miałyby więcej mandatów niż PiS - 199.

"Kolejna w zestawieniu Konfederacja zajęłaby w Sejmie 35 miejsc. Lewica miałaby 17 posłów, a PSL - 13. Jeden mandat został w tych wyliczeniach zachowany dla przedstawiciela mniejszości niemieckiej" - podaje dalej WP.

Więcej o: