Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem: Jesteśmy naciskani przez różne "ośrodki mądrości"

W środę 9 lutego odbyło się posiedzenie rady do spraw COVID-19 przy premierze. Mateusz Morawiecki podziękował nowym członkom za to, że pomogą rządowi określić "horyzontalną strategię państwa polskiego" na walkę z epidemią koronawirusa.

W środę 9 lutego po godzinie 10 rozpoczęło się posiedzenie nowej rady ds. COVID-19. Jednostka ta została powołana po tym, jak większość lekarzy z poprzedniej Rady Medycznej odmówiło dalszego doradzania rządowi. Powodem było to, że politycy nie stosują się do zaleceń medyków w sprawie epidemii koronawirusa

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Mateusz Morawiecki: Jesteśmy naciskani przez różne "ośrodki mądrości", żeby tę rzeczywistość zmienia

Strategia walki z COVID-19 jest głównym tematem spotkania nowej rady. Mateusz Morawiecki na otwarciu spotkania, które tylko w części było dostępne dla mediów, mówił o dużych oczekiwaniach, jakie ma społeczeństwo wobec rządu

- Jest jakaś prawda medyczna. A po drugiej stronie są pewne oczekiwania, które można uznać, że działają pod hasłem "wolność". Jak wiemy doskonale, w życiu społecznym są różne ograniczenia, więc przez dwa lata połączenie tych dwóch wartości przyświecało nam w rozmowach o obostrzeniach, rygorach. Chciałbym na to zwrócić uwagę, bo jesteśmy w trakcie piątej fali epidemii. Jeszcze nie wiemy, jaki będzie miała przebieg, a już jesteśmy naciskani przez różne "ośrodki mądrości", żeby tę rzeczywistość zmieniać - zaczął posiedzenie Rady ds. COVID-19 Mateusz Morawiecki. - Lekarstwo nie może być gorsze od choroby - podkreślał dalej premier. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczepienia - zdjęcie ilustracyjne Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Ministerstwo zdecydowało

Premier przyznał, że z powodu epidemii koronawirusa leczenie innych schorzeń zeszło na drugi plan. To ma się zmienić, zwłaszcza w przypadku schorzeń serca, cukrzycy czy w przypadku leczenia nowotworów. - COVID-19 odcisnął ogromne piętno na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Chcemy więc, żeby w drugim semestrze roku szkolnego i na kolejne lata ułożyć cały system pomocy - mówił. 

- Koronawirus może zniknąć z mediów za parę miesięcy, ale nie zniknie z naszego dnia codziennego. Nie może więc zniknąć z horyzontalnej strategii państwa polskiego - powiedział premier dziękując jednocześnie nowym członkom za dołączenie do Rady do spraw COVID-19.

Przemysław Czarnek Nauka zdalna będzie skrócona? Czarnek: Decyzja w środę

Więcej o: