Bogdan Święczkowski nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sejm zdecydował. "Hańba"

Kandydujący na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski uzyskał rekomendację Sejmu. Za jego kandydaturą opowiedziało się 233 posłów. Przeciwko było 219, a dwoje wstrzymało się od głosu. Święczkowski to prokurator krajowy, I zastępca prokuratora generalnego i były wiceminister sprawiedliwości. - To jest smutne podsumowanie tego, co zrobiliście z Trybunału Konstytucyjnego od 2015 roku - mówili przedstawiciele opozycji podczas sejmowej debaty.

We wtorek wieczorem Sejm głosował nad powołaniem Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za wybraniem Święczkowskiego opowiedziało się 233 posłów. Przeciwko było 219, a dwoje wstrzymało się od głosu.

Jego kandydaturę na sędziego TK zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości, a podczas posiedzenia Sejmu przedstawiał ją minister Michał Wójcik. 

Był wielokrotnie odznaczany za działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. (...) Spełnia wszystkie wymogi formalne, wyróżnia się swoją wielką wiedzą prawniczą, nie będzie miał żadnego dylematu, że Konstytucja RP jest ważniejsza niż prawo wspólnotowe

- mówił. Już podczas przedstawiania opinii komisji ws. kandydatury Święczkowskiego z ław opozycji padało hasło "hańba!". 

Gasiuk-Pihowicz: Smutne podsumowanie tego, co zrobiliście z TK

- To jest smutne podsumowanie tego, co zrobiliście z Trybunału Konstytucyjnego od 2015 roku, sprowadziliście ją do garkuchni prezesa PiS - mówiła posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. - To jest ugruntowanie procesu zohydzania, niszczenia systemu sądownictwa konstytucyjnego w Polsce. Pan Święczkowski zapisze się w historii polskiego państwa jako osoba, która przyłożyła się do skrajnego upolitycznienia prokuratury. Do uczynienia z niej policji politycznej Kaczyńskiego i Ziobry - dodała.

Anna Żukowska z Nowej Lewicy nawiązała do zależności politycznej Bogdana Święczkowskiego od obozu PiS i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Posłanka nawiązała także do śmierci Barbary Blidy i powiedziała, że kandydat PiS "ma krew na rękach".

Jako przedstawiciel klubu KP-PSL głos zabrał Krzysztof Paszyk, który uznał, że Prokuratura Krajowa za czasów Święczkowskiego jest "patologiczna i polityczna".

Przeciw kandydaturze nowego sędziego TK opowiadali się również Tomasz Zimoch z koła parlamentu Polska 2050 i Andrzej Rozenek z Polskiej Partii Socjalistycznej. 

Więcej najnowszych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bielan o dwóch scenariuszach dot. regulacji kwestii wad letalnych

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.

Sejmowa komisja zaopiniowała kandydaturę Święczkowskiego. "Praca w TK wielkim wyzwaniem"

W poniedziałek 7 lutego sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. "Za" opowiedziało się 15 posłów, "przeciw" było 14.

Jeszcze przed głosowaniem Bogdan Święczkowski mówił przed komisją, że praca w Trybunale jest dla niego wielkim wyzwaniem. Stwierdził, że ma nadzieję dołączyć do grona szeregu wspaniałych polskich prawników, którzy są sędziami TK. Podkreślił, że razem z nimi będzie dbał o to, aby polska konstytucja była najważniejszym źródłem prawa w Polsce i była przestrzegana przez wszystkich obywateli.

Zbigniew Ziobro i Bogdan ŚwięczkowskiSejmowa komisja sprawiedliwości za kandydaturą Święczkowskiego na sędziego TK

Jednocześnie zaapelował do posłów, aby nie kierowali się podczas głosowania interesem partyjnym, tylko interesem Rzeczpospolitej i poparli jego kandydaturę.

Kim jest Bogdan Święczkowski? 

Bogdan Święczkowski od 2016 roku jest prokuratorem krajowym i pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jednocześnie pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Rady Prokuratorów przy prokuratorze generalnym.

Bogdan Święczkowski, Zbigniew ZiobroBogdan Święczkowski kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Wcześniej pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, a następnie został delegowany do Prokuratury Krajowej. W 2006 r. został szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, a rok później wrócił do Prokuratury Krajowej.

W 2010 r. Świeczkowski został radnym sejmiku woj. śląskiego z listy PiS, a w 2011 r. posłem, jako lider listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie w złożonym przez klub PiS wniosku w sprawie jego kandydatury na sędziego TK wskazano, że Bogdan Święczkowski "nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej".

Bogdan Święczkowski nominowany na sędziego TK. "Dopełnienie TK zajmowanego przez PiSowskich nominatów"

Posłowie opozycji zarzucali Święczkowskiemu skrajne upolitycznienie.

- Jest to kandydatura, która idealnie pasuje do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, czyli pani, która serwuje bufet prezesowi Kaczyńskiemu. Ta kandydatura to jest takie klarowne ukoronowanie procesu upolitycznienia i zohydzania wymiaru sprawiedliwości - skomentowała nominację posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Bogdan ŚwięczkowskiŚwięczkowski na sędziego TK. "Już słyszę tę burzę intelektualną" [KOMENTARZE]

"Już wyobrażam sobie te trójkowe składy. Piotrowicz, Pawłowicz i Święczkowski. I piątkowe z Przyłębską i Muszyńskim. Już słyszę tę burzę intelektualną, swobodną wymianę myśli, prawniczą precyzję i ostrą jak brzytwa argumentację. Uczta! Ale przecież nie kulinarna, przecież to TK" - napisała na Twitterze adwokatka Dorota Brejza, prywatnie żona senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy.

"To dopełnienie TK zajmowanego przez PiS-owskich nominatów. Dla mnie najważniejszym obrazem jest luty 2019, gdy prokuratorską limuzyną odjeżdżał z siedziby PiS. To świadectwo, że w Polsce nie ma niezależnej prokuratury. Pan Święczkowski to PiS z krwi i kości. Tego nic nie zmieni!" - napisał poseł KO Michał Szczerba.

Więcej o: