W środę Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała zadecydować w sprawie ewentualnego uchylenia immunitetu sędziego Izby Karnej SN prof. Włodzimierza Wróbla. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał jednak zabezpieczenie, na mocy którego Izba nie ma prawa podjąć w sprawie prof. Wróbla żadnych czynności.
"Przełomowe zabezpieczenie ETPCz w sprawie SSN prof. Wróbla. Trybunał strasburski nakazuje Izbie Dyscyplinarnej zaniechanie jakichkolwiek działań w jego sprawie, ponieważ ta nie gwarantuje prawa do niezawisłego sądu. Wszystkie organu państwa muszą się do tego zastosować" - napisała w mediach społecznościowych mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka sędziego Wróbla.
Więcej najnowszych informacji ws. Izby Dyscyplinarnej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pełnomocniczki sędziego, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz mec. Agnieszka Helsztyńska, złożyły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wniosek o wydanie zabezpieczenia poprzez zakazanie podejmowania jakichkolwiek działań w tej sprawie przez Izbę Dyscyplinarną na podstawie wydanego przez TSUE zabezpieczenia z 14 lipca 2021 oraz wyroku z 5 lipca 2021 r.
Prawniczki powołały się również na wyrok ETPCz w sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce, które uznały Izbę Dyscyplinarną za organ niespełniający kryteriów niezawisłego i bezstronnego sądu.
Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram zaznacza, że "jest to pierwsze w historii ETPCz postanowienie tymczasowe, które tak szeroko zabezpiecza interesy strony poprzez nakaz zaniechania jakichkolwiek działań w postępowaniu przed organem, który nie spełnia kryteriów sądu w rozumieniu art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".
Izba Dyscyplinarna SN zdjęła już sprawę sędziego prof. Wróbla z wokandy.
Prezydent Andrzej Duda zaproponował własny projekt, który miałby zakończyć spór wokół Izby Dyscyplinarnej. We wtorek wyraził nadzieję, że parlament przyjmie jego projekt ustawy dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym.
Projekt przewiduje między innymi likwidację kwestionowanej przez Brukselę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.
- Ustawa jest złożona w Sejmie, to oni mają nad nią głosować, mam nadzieję, że to uczynią. Jest wiele ze strony klubów i kół poselskich merytorycznych głosów gotowości pracy nad ustawą, dziękuję za to - powiedział prezydent.
Andrzej Duda mówił, że ustawa wpłynie zarówno na sytuację w Sądzie Najwyższym jak i stosunki Polski z Komisją Europejską. - Mam nadzieję, że ustawa ta szybko przejdzie przez parlament, że naprawi po pierwsze sytuację w Sądzie Najwyższym, po drugie umożliwi zakończenie sporu z Komisją Europejską. Potrzebna nam jest działanie konstruktywne, potrzebne nam jest działanie wspólne, zakopanie niepotrzebnych sporów - mówił prezydent.
O projekcie ustawy prezydent rozmawiał także przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.