ETPC z przełomową decyzją: Izba Dyscyplinarna ma zaniechać działań ws. jednego z sędziów. Jest reakcja

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego do 8 marca ma się powstrzymać od działań wobec prof. Włodzimierza Wróbla z Izby Karnej Sądu Najwyższego - to decyzja Izby Pierwszej Sekcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W środę Izba miała decydować o uchyleniu sędziemu immunitetu na wniosek Prokuratury Krajowej.

W środę Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała zadecydować w sprawie ewentualnego uchylenia immunitetu sędziego Izby Karnej SN prof. Włodzimierza Wróbla. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał jednak zabezpieczenie, na mocy którego Izba nie ma prawa podjąć w sprawie prof. Wróbla żadnych czynności.

"Przełomowe zabezpieczenie ETPCz w sprawie SSN prof. Wróbla. Trybunał strasburski nakazuje Izbie Dyscyplinarnej zaniechanie jakichkolwiek działań w jego sprawie, ponieważ ta nie gwarantuje prawa do niezawisłego sądu. Wszystkie organu państwa muszą się do tego zastosować" - napisała w mediach społecznościowych mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka sędziego Wróbla.

Więcej najnowszych informacji ws. Izby Dyscyplinarnej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wawrykiewicz komentuje zapowiedź kolejnej reformy sądownictwa

Pełnomocniczki sędziego, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram oraz mec. Agnieszka Helsztyńska, złożyły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wniosek o wydanie zabezpieczenia poprzez zakazanie podejmowania jakichkolwiek działań w tej sprawie przez Izbę Dyscyplinarną na podstawie wydanego przez TSUE zabezpieczenia z 14 lipca 2021 oraz wyroku z 5 lipca 2021 r.

Prawniczki powołały się również na wyrok ETPCz w sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce, które uznały Izbę Dyscyplinarną za organ niespełniający kryteriów niezawisłego i bezstronnego sądu.

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram zaznacza, że "jest to pierwsze w historii ETPCz postanowienie tymczasowe, które tak szeroko zabezpiecza interesy strony poprzez nakaz zaniechania jakichkolwiek działań w postępowaniu przed organem, który nie spełnia kryteriów sądu w rozumieniu art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".

Izba Dyscyplinarna SN zdjęła już sprawę sędziego prof. Wróbla z wokandy.

Prezydent A. Duda o swoim projekcie dotyczącym SN. Zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej

Prezydent Andrzej Duda zaproponował własny projekt, który miałby zakończyć spór wokół Izby Dyscyplinarnej. We wtorek wyraził nadzieję, że parlament przyjmie jego projekt ustawy dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje między innymi likwidację kwestionowanej przez Brukselę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

- Ustawa jest złożona w Sejmie, to oni mają nad nią głosować, mam nadzieję, że to uczynią. Jest wiele ze strony klubów i kół poselskich merytorycznych głosów gotowości pracy nad ustawą, dziękuję za to - powiedział prezydent.

Andrzej Duda mówił, że ustawa wpłynie zarówno na sytuację w Sądzie Najwyższym jak i stosunki Polski z Komisją Europejską. - Mam nadzieję, że ustawa ta szybko przejdzie przez parlament, że naprawi po pierwsze sytuację w Sądzie Najwyższym, po drugie umożliwi zakończenie sporu z Komisją Europejską. Potrzebna nam jest działanie konstruktywne, potrzebne nam jest działanie wspólne, zakopanie niepotrzebnych sporów - mówił prezydent.

O projekcie ustawy prezydent rozmawiał także przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.

Więcej o: