Adam Bielan sugeruje, że Polska wycofa się z Funduszu Odbudowy. Sikorski: Najpierw Stalin, a teraz PiS

Europoseł Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej mówił o wycofaniu się Polski z Funduszu Odbudowy: "Koniec pierwszego kwartału 2022 r. to ostateczny moment, kiedy ta decyzja musi zapaść". Jego słowa skomentowali inni politycy. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził, że "Polsce te pieniądze się należą".

Lider Partii Republikańskiej Adam Bielan zapytany w Radiu Plus o perspektywę zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy powiedział: - Zbliżamy się do momentu, w którym trzeba będzie tę sprawę przesądzić.

Zobacz wideo Minuta ciszy dla "Łupaszki" w Sejmie. Część posłów wyszła

Polska wycofa się z Funduszu Odbudowy? Adam Bielan: Sytuacja jest nie do zaakceptowania

Adam Bielan, europoseł i lider Partii Republikańskiej mówił w Radiu Plus o ewentualnym wycofaniu się Polski z Funduszu Odbudowy. Stwierdził, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku należy podjąć w tej sprawie decyzję. Zapytany o to, czy jeśli do końca marca 2022 roku nie będzie zatwierdzenia polskiego KPO, to będzie skarga do TSUE, odpowiedział: - Będziemy musieli podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z europejskiego planu odbudowy, bo sytuacja, w której nie będziemy mogli korzystać z tych środków, a jednocześnie je żyrujemy, żyrujemy kredyt, z którego one są wypłacane innym państwom, jest oczywiście nie do zaakceptowania.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Politycy komentują słowa Bielana o Funduszu Odbudowy. "Chciałbym się dowiedzieć od PiS, od Morawieckiego, czy to oficjalne stanowisko rządu"

Do słów Adama Bielana o wycofaniu się Polski z Funduszu Odbudowy odnieśli się politycy.

- Przed chwilą miała miejsce komisja do spraw Unii Europejskiej, na której wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta potwierdził słowa posła Adama Bielana o tym, że rząd rozważa wycofanie Polski z Europejskiego Planu Odbudowy. To jest naprawdę ważna wiadomość. Józef Stalin pozbawił Polskę uczestnictwa w planie Marshalla, w planie odbudowy Europy po II wojnie światowej. A rząd PiS rozważa pozbawienie Polski uczestnictwa w Europejskim Planie Odbudowy, odbudowy po pandemii - skomentował podczas konferencji prasowej europoseł KO Radosław Sikorski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Przy czym powinniśmy pamiętać, że praworządność jest powiązana tak z planem odbudowy, jak i z regularnym europejskim budżetem, co oznacza, że na koniec reformy pana ministra Ziobry, w których rezultacie czas oczekiwania na wyrok i tak się wydłużył, mogą Polskę i Polaków kosztować 700 miliardów złotych - dodał Sikorski, stwierdzając, że jego zdaniem "one nie są tego warte".

- To są jakieś szokujące słowa i zupełnie niezrozumiałe. Chciałbym się dowiedzieć od Prawa i Sprawiedliwości, nie od pana Bielana, czy pani Zalewskiej, ale od pana Morawieckiego i Kaczyńskiego, czy to jest oficjalne stanowisko rządu - powiedział z kolei wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Mateusz Morawiecki i Antoni MacierewiczMorawiecki i Macierewicz. "Mam wrażenie, że dzieje się coś niedobrego"

Jak podaje TVN24, wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka zapytana o wycofanie z Funduszu Odbudowy stwierdziła, że "widać rządzący uważają, że oni mogą".

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział z kolei, że "Polska z niczego się nie chce wycofywać, Polsce się te pieniądze należą". - One są bezprawnie w tej chwili zablokowane. Mamy nadzieję, że będą jak najszybciej odblokowane, ponieważ nie ma żadnego powodu, ani prawnego, ani faktycznego, żeby one Polsce nie zostały wypłacone - stwierdził.

Więcej o: