Rząd przyjął we wtorek projekt reformy kodeksu karnego, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jedną ze zmian jest wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia dla sprawców najcięższych przestępstw, o czym powiadomił na konferencji Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Nowelizacja kodeksu karnego wg projektu resortu sprawiedliwości musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną, czyli uzyskać akceptację Sejmu, Senatu i podpis prezydenta.
- Reforma kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu - powiedział minister sprawiedliwości.
Zdanie Ziobry podzielił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, odpowiedzialny za reformę. - Dobre prawo nie może pobłażać sprawcom najcięższych przestępstw. Surowe kary muszą odstraszać - stwierdził.
Więcej wiadomości o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Nie zaostrzamy kar za drobne przestępstwa. Zupełnie inną polityką karną powinno kierować się państwo w stosunku do tych zdemoralizowanych, niepoprawnych sprawców, członków zorganizowanych grup przestępczych i struktur mafijnych. A inną wobec sprawców jednorazowych, którym zdarzyło się złamać prawo i popełnić przestępstwo - wykładał swoje stanowisko Ziobro. Dodał, że "tym drugim powinno się dawać szansę, wyciągać do nich rękę, stwarzać możliwość resocjalizacji i stosować inne wolnościowe środki, takie jak dozór elektroniczny, zamiast lokować ich w zakładach karnych".
Ziobro powiedział, że "kiedy mamy do czynienia z groźnymi przestępcami, bandytami, tymi, którzy dopuszczają się ciężkich przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zgwałcenia czy ciężkich przestępstw pedofilskich, sprawców działających w zorganizowanych strukturach, wreszcie recydywistów, zwłaszcza tych wielokrotnych, przestępców zawodowych - tam państwo powinno pokazać twardą, żelazną rękę. I tak właśnie jest pomyślany ten kodeks karny. Dla tych najgroźniejszych przestępców przewidujemy znacznie surowsze kary".
Jak czytamy na stronie resortu, orzeczenie kary bezwzględnego dożywocia, będzie zależało od uznania sądu. Bezwzględne dożywocie przewidywane jest:
Projekt wydłuża także okres, po którym pozostali skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie - z obowiązujących do tej pory 25, do 30 lat. Wydłuży się również okres próby przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności. Obecnie to 10 lat, a po zmianie Kodeksu karnego okres próby dla skazanych na dożywocie ma być dożywotni. Zwiększy się ponadto okres przedawnienia karalności zabójstwa - z 30 do 40 lat.
Więcej informacji o planowanych zmianach w kodeksie karnym można znaleźć na stronie resortu.