Duda zaprosił PiS i opozycję do pałacu. Tematem rozmów zmiany w Sądzie Najwyższym

Andrzej Duda bierze we wtorek udział w konsultacjach z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Konsultacje rozpoczęły się w Pałacu Prezydenckim o godz. 13.

- Po ostatniej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego chciałem dać wyraz chęci współpracy i spełnić artykułowane po niej oczekiwania, że widzicie państwo potrzebę, aby spotykać się częściej i konsultować różne kwestie - mówił Andrzej Duda przed rozpoczęciem spotkania.

- Postanowiłem zaprosić państwa, by podzielić się wiedzą związaną z tym, co działo się ostatnio w przestrzeni międzynarodowej, ale także porozmawiać o naszych wewnętrznych sprawach: o mojej inicjatywie zmiany ustawy o SN - dodał. 

Rozmowy z przedstawicielami kół i klubów w Pałacu Prezydenckim są zamknięte dla mediów. Ze strony PiS uczestniczy w nich wicemarszałek Ryszard Terlecki

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent w poniedziałek wrócił z Pekinu, gdzie brał udział m.in. w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich.

- W Pekinie rozmawiałem z Prezydentem Xî Jinpingiem. Jestem po niej optymistą. Jesteśmy dla Chin ciekawym partnerem, aby realizować biznes. Jakiekolwiek niepokoje nie są na rękę Chinom z gospodarczego punktu widzenia - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, odbył również rozmowy m.in. z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, których tematem były także zmiany w Sądzie Najwyższym.

Zobacz wideo Czy mamy do czynienia z przebudzeniem prezydenta Dudy? Hołownia komentuje

Konsultacje w sprawie projektu ustawy o SN

Złożony przez prezydenta w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Zgodnie z projektem, spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, rzeczników prasowych i dyscyplinarnych, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze następnie na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym ma wkrótce przedstawić również rząd.

Więcej o: