CBOS zapytał, czy sympatyzujemy bardziej z PiS-em, czy z opozycją. Większość odpowiedziała, że z nikim

"Podział na zwolenników rządzących versus sympatyków opozycji w ostatnich latach wyraźnie stracił na znaczeniu" - informuje CBOS. Jak wynika z opublikowanego w tym tygodniu sondażu, większość z badanych nie deklaruje się ani jako sympatycy obozu rządzącego, ani partii opozycyjnych.

"Mówi się, że w polskim społeczeństwie istnieje wyraźny podział na tych, którzy sprzyjają obozowi rządzącemu, i tych, którzy sympatyzują z opozycją. Czy Pan(i) zaliczył(a)by siebie raczej do sympatyków obozu rządzącego czy też raczej do sympatyków opozycji?" - brzmiało pytanie zadane przez CBOS.

26 proc. badanych określiło się jako sympatycy obozu rządzącego, 20 proc. - opozycji, a 53 proc. stwierdziło, że nie sympatyzuje ani z rządzącymi, ani z opozycją. 1 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dla porównania, w maju 2017 r. za sympatyków obozu rządzącego uważało się 33 proc. badanych, opozycji - 30 proc., a żadnego z obozów - 34 proc.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 3-13 stycznia na próbie 1135 osób, część osób przebadano metodą CAPI (przeprowadzane osobiście badanie ankietowe wspomagane komputerowo), część CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), a część metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej).

Zobacz wideo Czy na debacie 21 marca pojawią się wszyscy liderzy klubów opozycyjnych? Hołownia: Jestem dobrej myśli

Sondaż: PiS na prowadzeniu

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej", oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 31,1 proc. respondentów. Nieco mniej, bo 26,7 proc. badanych, chce głosować na Koalicję Obywatelską.

Do Sejmu weszłyby jeszcze cztery partie: Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 11,1 proc., Konfederacja, na którą głos chce oddać 6,9 proc., Lewica z wynikiem 6,6 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 5,2 proc. głosów.

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

***

Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie, pisząc na adres: news_gazetapl@agora.pl. Wraz z ekspertką odpowiemy na nie w programie "Q&A Gazeta.pl". W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!

Więcej o: