Święczkowski na sędziego TK. "Już słyszę tę burzę intelektualną z Piotrowiczem i Pawłowicz" [KOMENTARZE]

Nie cichną komentarze po poniedziałkowym głosowaniu sejmowej komisji, która pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie w Sejmie ma odbyć się we wtorek. - To kandydatura, która idealnie pasuje do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, czyli pani, która serwuje bufet prezesowi Kaczyńskiemu - skomentowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Zobacz wideo Cymański o Piotrowiczu i Pawłowicz w TK

W poniedziałek 7 lutego sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. "Za" opowiedziało się 15 posłów, "przeciw" było 14.

Bogdan Święczkowski, Zbigniew ZiobroBogdan Święczkowski kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Bogdan Święczkowski nominowany na sędziego TK. "Dopełnienie TK zajmowanego przez PiSowskich nominatów"

Posłowie opozycji zarzucali Święczkowskiemu skrajne upolitycznienie.

- Jest to kandydatura, która idealnie pasuje do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, czyli pani, która serwuje bufet prezesowi Kaczyńskiemu. Ta kandydatura to jest takie klarowne ukoronowanie procesu upolitycznienia i zohydzania wymiaru sprawiedliwości - skomentowała nominację posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, jak cytuje "Wprost". 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Już wyobrażam sobie te trójkowe składy. Piotrowicz, Pawłowicz i Święczkowski. I piątkowe z Przyłębską i Muszyńskim. Już słyszę tę burzę intelektualną, swobodną wymianę myśli, prawniczą precyzję i ostrą jak brzytwa argumentację. Uczta! Ale przecież nie kulinarna, przecież to TK" - napisała na Twitterze adwokatka Dorota Brejza, prywatnie żona senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy.

"To dopełnienie TK zajmowanego przez PiS-owskich nominatów. Dla mnie najważniejszym obrazem jest luty 2019, gdy prokuratorską limuzyną odjeżdżał z siedziby PiS. To świadectwo, że w Polsce nie ma niezależnej prokuratury. Pan Święczkowski to PiS z krwi i kości. Tego nic nie zmieni!" - napisał poseł KO Michał Szczerba.

"Święczkowski żalił się, że nie ma grubej skóry i cierpi, gdy posłowie go atakują. Przeszedł do TK jednym głosem. A co, jeśli na głosowaniu plenarnym zaistnieje syndrom 'lex Kaczyński'? Kaczyński raczej się nie zmartwi..." - skomentowała Ewa Siedlecka, dziennikarka "Polityki".

"Metoda 3D, czyli karne degradacje, delegacje i dyscyplinarki - w taki sposób Bogdan Święczkowski, według relacji śledczych oraz raportów niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, podporządkował sobie wszystkie prokuratury w Polsce" - zacytowało artykuł Onetu Stowarzyszenie Sędziów Themis.

Bogdan Święczkowski jedynym kandydatem na sędziego TK

Bogdan Święczkowski od 2016 roku jest Prokuratorem Krajowym. W przeszłości m.in. pełnił funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości, a w latach 2006-2007 kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jego kandydaturę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie Sejmu w tej sprawie ma odbyć się 8 lutego.

- Myślę, że dzisiaj wieczorem odbędzie się głosowanie. Zapowiada się dość gorąca atmosfera, ponieważ opozycja stara się zablokować tę kandydaturę - stwierdził  we wtorek minister Michał Wójcik, którego zdaniem Święczkowski wiele zrobił dla walki z przestępczością i jest świetnym kandydatem na to stanowisko. 

Jak podkreśla "Wyborcza", jeśli jego kandydatura zostanie przegłosowana, Święczkowski zastąpi przebywającego w stanie spoczynku od lipca 2021 roku sędziego Leona Kieresa - ostatniego sędziego, który do TK nie został zgłoszony przez obecną władzę.

Zbigniew Ziobro i Bogdan ŚwięczkowskiSejmowa komisja sprawiedliwości za kandydaturą Święczkowskiego na sędziego TK

Więcej o: