Kaczyński ma powody do zmartwień. PiS wciąż na czele, ale rządu nie utworzy [SONDAŻ]

Na największe poparcie wyborców spośród partii w polskim sejmie wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Gdyby jednak wybory odbywały się teraz, to opozycja mogłoby utworzyć rząd bez PiS - wynika z sondażu IBRiS.
Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk o Polskim Ładzie: Polski Ład nie jest lewicowy

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej", oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 31,1 proc. respondentów. Nieco mniej, bo 26,7 proc. badanych, chce głosować na Koalicję Obywatelską. Do Sejmu weszłyby jeszcze cztery partie: Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 11,1 proc., Konfederacja, na którą głos chce oddać 6,9 proc., Lewica z wynikiem 6,6 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 5,2 proc. głosów.

Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził dla "Rzeczpospolitej" symulację podziału mandatów. Wynika z niej, że Koalicja Polska, Polska 2050, Lewica i PSL razem miałyby większość - 248 mandatów. Partii Jarosława Kaczyńskiego przypadłoby z kolei 186 mandatów, co oznacza, że nawet z Konfederacją (25 mandatów) PiS nie byłoby w stanie utworzyć rządu.

Więcej aktualnych wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Dymisja ministra finansów

W poniedziałek odbyło się posiedzenie prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Organ tworzą: prezes partii Jarosław Kaczyński, jej wiceprezesi, w tym premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz sekretarz generalny Krzysztof Sobolewski.

Głównym tematem posiedzenia były zmiany w rządzie. - Ścisłe kierownictwo przyjęło decyzję ministra [finansów - red.] Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji. Jest to podyktowane oczywiście tym, że pan minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych związanych z Polskim Ładem - przekazała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Jak informował dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek, jeszcze w lutym może się odbyć kolejna rekonstrukcja rządu. Odejść chce Jarosław Kaczyński. Wciąż nie wiadomo, jakie decyzje zostaną podjęte wobec Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka (więcej na ten temat: Jeszcze w lutym możliwa "szersza rekonstrukcja" rządu. W grze kilka nazwisk, w tym Kaczyński i Dworczyk).

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 4-6 lutego 2022 na grupie 1100 osób metodą CATI.

Więcej o: