Dziwne miny Morawieckiego na cmentarzu. Premier "nie zdzierżył" Macierewicza?

W "Wiadomościach" TVP pokazano materiał o trzeciej rocznicy śmierci Jana Olszewskiego. Operator programu uchwycił dziwną sytuację z udziałem Mateusza Morawieckiego i Antoniego Macierewicza, do której doszło na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

W trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele parlamentu złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.

Uwagę przykuło jednak nie upamiętnienie Olszewskiego, a nietypowa sytuacja między premierem Morawieckim a Antonim Macierewiczem. Moment uchwyciła kamera "Wiadomości" TVP. W zaledwie kilkusekundowym ujęciu widać poirytowanego szefa rządu, który robi minę do Macierewicza, a następnie do niego podchodzi. Kamera nie pokazała jednak, co działo się dalej.

"Współpraca, szacunek, jedność" - ironizuje Jan Strzeżek, rzecznik Porozumienia. Borys Budka pisze z kolei: "Jak oni się tam w PiS-ie kochają…".

"Tam chyba jakieś drobne spięcie było... Macierewicz chyba już od dłuższej chwili był irytujący (eufemizm). A Morawiecki chyba nie zdzierżył (eufemizm). To nie jest dobry znak takie jawne lekceważenie, jakie pan Antoni okazuje premierowi RP" - uważa Jacek Czarnecki, dziennikarz Radia ZET.

Wspomnienia o Olszewskim

W imieniu Andrzeja Dudy, który przebywa w Brukseli, wieniec na grobie Jana Olszewskiego złożył szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Oddając hołd byłemu szefowi rządu, prezydent Andrzej Duda przypomniał w mediach społecznościowych, że był on premierem "w pierwszym po wojnie Sejmie wybranym w całkowicie wolnych wyborach". Podkreślił też rolę Jana w budowaniu Komitetu Obrony Robotników oraz "Solidarności".

Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Podkreślił, że udowadniał on swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II wojny światowej, później przez cały okres PRL oraz w III RP. "Chciałbym, byśmy pamiętali jego dziedzictwo i byli wierni zasadom, które reprezentował. Cześć Jego Pamięci" - przekazał premier.

Pamięć o byłym premierze uczcił także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Minister napisał, że Jan Olszewski był wielkim Polakiem, który "zawsze bronił niepodległości naszej Ojczyzny".

Jan Olszewski - kim był?

Jan Olszewski, adwokat, harcerz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, działacz opozycji antykomunistycznej, uczestnik obrad Okrągłego Stołu pełnił urząd premiera RP w latach 1991-1992. Był obrońcą w procesach politycznych w najtrudniejszych czasach PRL, posłem na Sejm, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, w latach 1995-2011 przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej o: