Duda spotkał się z von Der Leyen. "Spory w UE są wodą na młyn dla naszych przeciwników"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Głównym tematem ich rozmowy było bezpieczeństwo i gromadzenie wojsk na ukraińskiej granicy przez Federację Rosyjską. Prezydent poruszył także kwestię sądownictwa w Polsce. - Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie, powiedziałem jakie intencje mi przyświecały - stwierdził po spotkaniu Andrzej Duda.

Ponad półtorej godziny trwało spotkanie w Brukseli prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch napisał na Twitterze, że rozmowa dotyczyła sytuacji wokół granic Ukrainy i unijnej odpowiedzi na agresję Kremla. Dodał, że rozmawiano też o relacjach Polski z Komisją Europejską i jedności Zachodu wobec wspólnych zagrożeń.

Po spotkaniu prezydent w rozmowie z dziennikarzami przekazał, że głównym tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i na Białorusi i tego jak powinniśmy w obecnej sytuacji działać.

- Zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO powinniśmy działać wspólnie. Tylko tą drogą możemy obronić pokój, obronić prawo międzynarodowe, co ma znaczenie fundamentalne, bo jeżeli prawo międzynarodowe jest przestrzegane to wtedy nie ma zagrożenia wojną, wtedy jest pokój - stwierdził Andrzej Duda.

- Jakiekolwiek spory są wodą na młyn dla przeciwników jedności europejskiej, czyli naszych przeciwników. My potrzebujemy dziś jedności i zamknięcia wszelkich sporów - dodał prezydent.

Unijna komisarz oceniła rozmowy z polskim prezydentem jako "dobre". "Głęboko koordynujemy naszą gotowość, w tym w zakresie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na dalszą eskalację" - napisała w mediach społecznościowych.

Po 15.00 w kwaterze głównej NATO prezydent będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i ma poruszyć sprawę wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji ze świata polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozmowa Duda - Ursula von der Leyen także o wymiarze sprawiedliwości w Polsce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i prezydent Andrzej Duda rozmawiali też  o wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Ursula von der Leyen napisała w mediach społecznościowych, że KE chce, aby sądownictwo w naszym kraju było "solidne" i zgodne z unijnymi standardami.

Ekspert po konferencji NIK ws. cyberataków: Piękna strata czasuEkspert po konferencji NIK ws. cyberataków: Piękna strata czasu

Rozmawiano o prezydenckim projekcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym, który przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej. Celem Andrzeja Dudy było także rozwianie wszelkich wątpliwości i zapewnienie, że wszystkie zastrzeżenia, które były zgłaszane, zostały zlikwidowane.

Amerykańscy żołnierze lądowali w JasionceKolejni amerykańscy żołnierze wylądowali w Polsce. Spotkanie dowódców

- Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie, powiedziałem jakie intencje mi przyświecały. Wyraziłem nadzieję, że to pozwoli zakończyć te dyskusje pomiędzy KE a polskimi władzami, jak również uzdrowi sytuację w Sądzie Najwyższym w Polsce - mówił prezydent. - Mam nadzieję, że ta propozycja zyska poparcie w parlamencie. Z satysfakcją przyjmuję głosy ze strony opozycji, które się pozytywnie do tego odnoszą, z wolą zakończenia konfliktu, znalezienia takich rozwiązań, które będą miały charakter kompromisowy - kontynuował.

- Cieszę się, że fakt tej mojej inicjatywy ustawodawczej jest tutaj zarówno w KE, jak i przez przewodniczącego Rady Europejskiej przyjmowany z aprobatą, że jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła. Mam nadzieję, że to oznacza, że także z tej strony jest wola rozwiązania tego problemu. Bo tak jak mówię: jedność, jedność i jeszcze raz jedność - jakiekolwiek spory w UE są teraz wodą na młyn dla naszych przeciwników - podkreślił prezydent.

Więcej o: