W samo południe narada w siedzibie PiS. Nieoficjalnie: Los ministra finansów przesądzony

Według nieoficjalnych doniesień medialnych Tadeusz Kościński straci stanowisko ministra finansów. Najprawdopodobniej stanie się to w ciągu najbliższych dni. Tymczasem w poniedziałkowe południe rozpocznie się posiedzenie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem kierownictwa PiS mają być zmiany w rządzie.
Zobacz wideo Rząd ma strategię na walkę z pandemią? Pytamy wiceministra Ozdobę

Powodem dymisji Tadeusza Kościńskiego ma być chaos wokół Polskiego Ładu. Jak informował dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek, obecny minister sam chce odejść i to już od dawna. Za Polski Ład ze stanowiskiem ma się również pożegnać jeden z jego wiceministrów - Jan Sarnowski. - Decyzja mogłaby zostać wykonana szybciej, ale chcemy, by nowy minister miał w miarę możliwości czystą kartę po tym, jak najważniejsze kłopoty z Polskim Ładem wyszły już na jaw. Stąd dymisja już po styczniowych i lutowych wypłatach. Minister Kościński miał trwać, aż skończą się te wszystkie detonacje - powiedział rozmówca "Rzeczpospolitej" z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Kto wobec tego zastąpi ministra finansów? Z ustaleń Jacka Gądka wynika, że dwie najpoważniejsze kandydatury na nowego szefa resortu finansów to Piotr Nowak (minister rozwoju i technologii) i Leszek Skiba (prezes Pekao S.A.). "Rzeczpospolita" dowiedziała się z kolei, że Ministerstwo Finansów niemal na pewno nie zostanie połączone z innym resortem. - To trudny resort. I będzie trudny również po tym, gdy wyprostujemy ostatecznie wszystkie zgrzyty w Polskim Ładzie - podkreślił rozmówca gazety.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński w Sejmie"SE": Posłowie klubu PiS mogą poznać, co to gniew Kaczyńskiego

Niepewny los Niedzielskiego

Z funkcją w resorcie zdrowia może się pożegnać z kolei Adam Niedzielski. "PiS go nie chce, on sam też chce odejść" - zaznaczał Jacek Gądek. Jak donosiły media, minister zdrowia uzależniał swoje pozostanie w rządzie od tego, czy uda się przegłosować ustawę covidową w Sejmie. Tymczasem projekt posła Hoca przepadł, a powstały w jego miejsce tzw. lex Kaczyński został odrzucony.

Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że Niedzielski może zostać odwołany za brak należytego entuzjazmu dla tego ostatniego projektu. - Chyba czuje, że jego los jest niepewny - usłyszała "GW" w resorcie. Według gazety najpoważniejszym kandydatem na jego miejsce jest Grzegorz Gielerak, generał i profesor medycyny w jednej osobie, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Konsekwencje będą też za "lex Kaczyński"?

Za "lex Kaczyński", według ustaleń "Super Expressu", ponieść konsekwencje mają również inni posłowie. Przepadł on bowiem głosami nie tylko opozycji, lecz także klubu PiS. - To głosowanie pokazało, że już nie tylko w Zjednoczonej Prawicy dzielą nas ogromne różnice, ale że silne podziały są w samym PiS. To dało totalnej opozycji pretekst do mówienia, że nie mamy większości i nie możemy rządzić. Dlatego wobec winnych muszą zostać wyciągnięte konsekwencje - mówi informator dziennika.

"SE" donosił, że choć sprawa może zakończyć się na pouczeniu poszczególnych posłów, możliwe są też kary w postaci gorszych miejsc na listach wyborczych, blokadzie awansu w partyjnych strukturach, a nawet "wilczy bilet na przyszłe wybory".

-Konferencja prasowa Donalda Tuska w WarszawieDonald Tusk liderem opozycji. Wzrost o 7,5 pp. w ciągu czterech miesięcy

Kierownictwo PiS będzie rozmawiać o zmianach w rządzie

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, głównym tematem prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12:00, będą właśnie zmiany w rządzie. Kierownictwo PiS omówi również inne tematy bieżące, takie jak sytuacja epidemiczna w kraju oraz plany na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Prezydium komitetu politycznego tworzą: prezes partii Jarosław Kaczyński, jej wiceprezesi, w tym premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz sekretarz generalny Krzysztof Sobolewski.

Więcej o: