"SE": Posłowie PiS mogą poznać, co to gniew Kaczyńskiego. Niewykluczone kary za wtorkowe głosowanie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał na poniedziałek kierownictwo PiS - podaje nieoficjalnie "Super Express". Z ustaleń gazety wynika, że polityk chce wyciągnąć konsekwencje w związku z porażką we wtorkowym głosowaniu w Sejmie. Projekt ustawy covidowej został odrzucony, także głosami posłów klubu PiS.

We wtorek Sejm w drugim czytaniu odrzucił projekt nowej ustawy covidowej, nazywanej potocznie '"lex Kaczyński".

Według projektu pracodawca mógłby raz w tygodniu żądać od pracowników informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem. Przepisy zakładały również, że osoba, która zakaziłaby się koronawirusem w pracy, mogłaby później domagać się odszkodowania.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Za odrzuceniem projektu głosowało 253 parlamentarzystów, przeciw wnioskowi było 152, natomiast 37 wstrzymało się od głosu.

W samym klubie PiS przeciwko ustawie zagłosowało 24 posłów, 37 wstrzymało się od głosu, a 16 w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

Zobacz wideo Rząd ma strategię na walkę z pandemią? Pytamy wiceministra Ozdobę

"SE": "Kaczyński wezwał pilnie na dywanik kierownictwo partii"

"Super Express" podał w niedzielę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał na poniedziałek na rozmowę osoby z kierownictwa partii.

- To głosowanie pokazało, że już nie tylko w Zjednoczonej Prawicy dzielą nas ogromne różnice, ale że silne podziały są w samym PiS. To dało totalnej opozycji pretekst do mówienia, że nie mamy większości i nie możemy rządzić. Dlatego wobec winnych muszą zostać wyciągnięte konsekwencje - mówi informator dziennika.

"SE" donosi, że choć sprawa może zakończyć się na pouczeniu poszczególnych posłów, możliwe są też kary w postaci gorszych miejsc na listach wyborczych, blokadzie awansu w partyjnych strukturach, a nawet "wilczy bilet na przyszłe wybory".

Marlena MalągMaląg o dotkliwej porażce "lex Kaczyński" w Sejmie: Prezes świetnie to rozegrał

Z klubu PiS za odrzuceniem ustawy zagłosowali: Zbigniew Chmielowiec, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Mariusz Gosek, Teresa Hałas, Małgorzata Janowska, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Beata Mateusiak-Pielucha, Kazimierz Moskal, Jacek Ozdoba, Piotr Polak, Piotr Sak, Edward Siarka, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Dariusz Stefaniuk, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Jan Warzecha, Tadeusz Woźniak i Sławomir Zawiślak.

Od głosu wstrzymali się: Mieczysław Baszko, Jerzy Bielecki, Rafał Bochenek, Bożena Borys-Szopa, Lidia Burzyńska, Krzysztof Czarnecki, Arkadiusz Czartoryski, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Duda, Jadwiga Emilewicz, Adam Gawęda, Andrzej Gawron, Agnieszka Górka, Maciej Górski, Andrzej Gut-Mostowy, Norbert Kaczmarczyk, Jan Kantha, Janusz Krzysztof Kozik, Andrzej, Kryj, Grzegorz Lorek, Marzena Machałek, Ewa Malik, Anna Milczanowska, Wojciech Murdzek, Danuta Nowicka, Grzegorz Piechowiak, Kacper Płażyński, Marek Polak, Urszula Rusecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Krzysztof Szulowski, Marcin Warchoł, Teresa Wargocka, Robert Warwas, Michał Woś i Michał Wójcik.

'Wiadomości' TVP o 'lex Kaczyński'"Wiadomości" TVP winią opozycję za porażkę projektu "lex Kaczyński"

W głosowaniu nie brali udziału Iwona Arent, Bartłomiej Dorywalski, Ewa Filipiak, Ewa Kozanecka, Władysław Kurowski, Anna Kwiecień, Paweł Lisiecki, Elżbieta Płonka, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Łukasz Szumowski, Mariusz Trepka, Marek Wesoły, Patryk Wicher, Agata Katarzyna Wojtyszek i Zbigniew Ziobro.

Więcej o: