Duda spotkał w Pekinie sekretarza generalnego ONZ. Były ambasador: Co to za "rozmowa" w korytarzu?

Kancelaria Prezydenta podała w sobotę, że Andrzej Duda rozmawiał w Pekinie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem. Fotografie ze spotkań opublikowano w mediach społecznościowych "Zdjęcia ktoś zrobił i ktoś wybrał. Ale myśli tu brak. Nawet na propagandę" - skomentował na Twitterze były ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk.

Trwa trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej. Polityk uczestniczył w piątek w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W sobotę prezydencka kancelaria poinformowała, że Andrzej Duda rozmawiał w Pekinie z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz m.in. prezydentami Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem.

"Głównymi tematami były: bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy" - czytamy w komunikacie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zdjęcia z rozmów opublikowało w mediach społecznościowych Biuro Spraw Międzynarodowych Kancelarii Prezydenta, udostępnił je też m.in. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.

"Szczerski podał dalej. Biuro Polityki Międzynarodowej nadało. Zdjęcia ktoś zrobił i ktoś wybrał. Ale myśli tu brak. Nawet na propagandę. Bo co to za "rozmowa" w płaszczach i korytarzu. Łapanka była? To nie tylko wstyd dla Polski! To osłabianie Jej wizerunku! I to jest konkret" - skomentował dr hab. Jacek Izydorczyk, były ambasador Polski w Japonii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz wideo Szefowie delegacji państw uczestniczących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich tuż przed bankietem (5 lutego) źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda w Chinach

Na niedzielę zaplanowano spotkanie dwustronne z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Jak wcześniej informowano, rozmowy dotyczyć mają współpracy dwustronnej, ale również sytuacji na Ukrainie. Polski prezydent przedstawić ma Chinom stanowisko naszego kraju dotyczące napięć wokół Ukrainy.

W sobotę w Pekinie przywódca Chin wydał bankiet dla przywódców państw, szefów rządów i koronowanych głów biorących udział w ceremonii rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Prezydent Andrzej Duda w PekinieAndrzej Duda w Pekinie. Jest tam jedynym demokratycznie wybranym przywódcą UE

Więcej o: