Donald Tusk przemówił po ukraińsku. "Rosja wykorzystuje przeciwko wam wszystkie metody"

- Reakcja międzynarodowej społeczności jest jednoznaczna, twarda i zdecydowana - zapewnił Donald Tusk w przemówieniu opublikowanym na Twitterze. Były premier zwrócił się w nagraniu do obywateli Ukrainy i zapewnił, że ich wspiera w "tym ważnym czasie".

Lider Platformy Obywatelskiej zamieścił na Twitterze nagranie z okazji zbliżającego się kongresu partii UDAR. Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform został założony w kwietniu 2010 roku, a jego liderem jest bokser Witalij Kliczko.

Zobacz wideo Jak wygląda wsparcie polskiego rządu dla Ukrainy? Deszczyca: Jesteśmy w ścisłej współpracy

Donald Tusk: Rosja wykorzystuje przeciwko wam wszystkie metody, jakie ma w arsenale

Donald Tusk zwrócił się do naszych wschodnich sąsiadów w języku ukraińskim, a w swoim przemówieniu odniósł się do napiętej sytuacji na granicy między Ukrainą a Rosją.

- Drodzy przyjaciele, Wschód zawsze był dla mnie ważny. Wasze państwo przeżywa niespokojny czas - rozpoczął przemówienie lider Platformy Obywatelskiej. Tusk podkreślił, że choć niepodległa Ukraina ma dopiero 30 lat, to ma za sobą "dwie rewolucje". Polityk zauważył, że obywatele Ukrainy "nie szli na kompromisy w sprawach demokracji, prymatu prawa i europejskich wartości". Dodał, że Ukraińcy "zapłacili najwyższą cenę" za "wybór europejskiej drogi". 

- Rosja wykorzystuje przeciwko wam wszystkie metody, jakie ma w arsenale: propagandę, dezinformację, cyberataki i nie cofnie się przed szantażem energetycznym - zauważył Tusk. I dodał, że "z każdym dniem staje się coraz bardziej widoczna siła jedności transatlantyckiej". - W ostatnich dniach byliśmy świadkami wielkiej mobilizacji naszych zachodnich sojuszników. Reakcja międzynarodowej społeczności jest jednoznaczna, twarda i zdecydowana - ocenił. Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej zapewnił, że wspiera naród Ukraiński "w tym ważnym czasie".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Senat jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy

4 lutego Senat jednogłośnie, 92 głosami, przyjął uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. Jak podkreślają senatorowie, to wsparcie polityczne i finansowe, które przewiduje m.in. dostawy broni oraz udział żołnierzy krajów członkowskich NATO w szkoleniu ukraińskich wojsk. Projekt uchwały odczytał sprawozdawca, były minister obrony narodowej, senator Bogdan Klich.

Napisano w nim między innymi, że wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski. "Dziś, gdy Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa - groźby kolejnej inwazji - jest szczególnie ważne, by władze Rzeczypospolitej niezawodnie wspierały naszego sąsiada. Nie ma bowiem bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy" - napisano.

Senatorowie zaznaczają też, że celem eskalacji rosyjskich działań przy granicach Ukrainy jest destabilizacja Europy, co grozi "wybuchem największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej". Tekst uchwały Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył ambasadorowi Ukrainy w Polsce Andrijowi Deszczycy.

Więcej o: