Senat zdecydował ws. nowelizacji prawa oświatowego. 51 głosów przeciwko "lex Czarnek"

Senat zdecydował ws. nowelizacji prawa światowego - tzw. lex Czarnek. 51 senatorów opowiedziało się za odrzuceniem ustawy. Przeciw było 45 członków. Przyjęte w styczniu przez Sejm przepisy zwiększają uprawnienia kuratorów oświaty.

Wcześniej za odrzuceniem nowelizacji opowiedziała się senacka komisja nauki, edukacji i sportu, a także komisje obrony narodowej i samorządu terytorialnego i administracji państwowej. 

Senat za odrzuceniem "lex Czarnek"

W piątek po południu za odrzuceniem noweli opowiedziało się 51 senatorów. 45 było przeciw odrzuceniu, a jeden senator się wstrzymał. Przeciw odrzuceniu był klub PiS, za głosowali parlamentarzyści KO, PSL i PPS. Wstrzymał się Józef Zając z koła Porozumienia. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu. 

Zobacz wideo Kołodziejczak przed komisją senacką ds. inwigilacji. Opowiada o spotkaniu z Kukizem

"Lex Czarnek" zwiększa uprawnienia kuratorów. Nowe przepisy zakładają między innymi, że dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje.

W noweli zapisano także m.in., że kurator będzie mógł wystąpić o odwołanie dyrektora szkoły, jeżeli ten nie będzie realizował zaleceń kuratorium.

Prawo oświatowej. Konsultacje w Pałacu Prezydenckim

"Lex Czarnek" została przyjęta przez Sejm 13 stycznia do dalszych prac. Ustawę poparło 227 posłów i posłanek, przeciwko było 214 parlamentarzystów/ek, a 19 nie brało udziału w głosowaniu.

Andrzej DudaAndrzej Duda spotka się dziś z ministrem oświaty ws. ustawy "lex Czarnek"

W ostatnich dniach w Pałacu Prezydenckim przeprowadzono szereg konsultacji w sprawie ustawy oświatowej. W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek rozmawiał o nowych zapisach z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą o ustawie rozmawiały posłanki PO.

W tym tygodniu o prawie oświatowym dyskutowali prezydencka minister Bogna Janke i szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

Więcej o: