Wcześniej za odrzuceniem nowelizacji opowiedziała się senacka komisja nauki, edukacji i sportu, a także komisje obrony narodowej i samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
W piątek po południu za odrzuceniem noweli opowiedziało się 51 senatorów. 45 było przeciw odrzuceniu, a jeden senator się wstrzymał. Przeciw odrzuceniu był klub PiS, za głosowali parlamentarzyści KO, PSL i PPS. Wstrzymał się Józef Zając z koła Porozumienia. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.
"Lex Czarnek" zwiększa uprawnienia kuratorów. Nowe przepisy zakładają między innymi, że dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje.
W noweli zapisano także m.in., że kurator będzie mógł wystąpić o odwołanie dyrektora szkoły, jeżeli ten nie będzie realizował zaleceń kuratorium.
"Lex Czarnek" została przyjęta przez Sejm 13 stycznia do dalszych prac. Ustawę poparło 227 posłów i posłanek, przeciwko było 214 parlamentarzystów/ek, a 19 nie brało udziału w głosowaniu.
W ostatnich dniach w Pałacu Prezydenckim przeprowadzono szereg konsultacji w sprawie ustawy oświatowej. W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek rozmawiał o nowych zapisach z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą o ustawie rozmawiały posłanki PO.
W tym tygodniu o prawie oświatowym dyskutowali prezydencka minister Bogna Janke i szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.