Andrzej Duda na inauguracji igrzysk w Pekinie. Jest tam jedynym demokratycznie wybranym przywódcą UE

Andrzej Duda przybył w czwartek do Chin. Prezydent jest jedynym demokratycznie wybranym przywódcą Unii Europejskiej, który uczestniczy w inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Więcej zdjęć z Pekinu znajdziesz w galerii powyżej

W Pekinie zakończyła się ceremonia rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich. Stolica Chin jest pierwszym w historii miastem, które gości zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie.

W lożach VIP zasiedli przywódcy i szefowie rządów 25 państw oraz koronowane głowy. W ceremonii uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Na trybunach obecni są też chińscy przywódcy - prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang, a także szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Igrzyska olimpijskie w Pekinie. Andrzej Duda spotka się z Xi Jinpingiem

Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że w sobotę Duda planuje obejrzeć zawody eliminacyjne łyżwiarstwa szybkiego kobiet na torze krótkim w pekińskim Capital Indoor Stadium. Kolejnej dnia zaś zobaczy konkurs skoków narciarskich mężczyzn w Taizicheng. "Także na niedzielę zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, następnie z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, Andrzej Duda jest jedynym demokratycznie wybranym przywódcą państwa Unii Europejskiej, który przybył na igrzyska w Pekinie. 

Listę, którą opublikował chiński MSZ, otwiera Władimir Putin. Po nim zostają wymienieni przedstawiciele: Kambodży, Singapuru, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polski, Serbii, Luksemburga, Monako, Argentyny, Ekwadoru, Mongolii, Pakistanu, Bośni i Hercegowiny, Papui Nowej Gwinei, Korei, Azerbejdżanu, Tajlandii. Dalej wymieniono jeszcze m.in. sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdulla Shahid, szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

Patryk JakiLikwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Ministrowie prawicy kłócą się na Twitterze

Bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie

Bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie już w grudniu zapowiedziały władze USA. Decyzję uzasadniono m.in. "trwającym ludobójstwem i zbrodniom przeciwko ludzkości w Chinach".  W ślady Stanów Zjednoczonych poszły inne kraje, m.in. Japonia, Kanada, Wielka Brytania czy Australia. 

Jak czytamy w artykule "Rzeczpospolitej", decyzji o wyjeździe polskiego prezydenta do Chin broni Jakub Kumoch, szef biura ds. międzynarodowych w kancelarii Dudy. Według prezydenckiego ministra rozmowa prezydenta Dudy z Xi będzie okazją do przedstawienia punktu widzenia Zachodu na konflikt z Ukrainą. "Zdaniem ministra nie tylko żaden z krajów Unii miałby nie krytykować polskiej postawy, ale wiele z nich kontaktowało się z Warszawą, aby przekazać mu sugestie tematów, które powinien podjąć w rozmowie z chińskim przywódcą" - czytamy w dzienniku. 

Szpital (zdjęcie ilustracyjne)Prof. Krzesiński: Kolega miał trzech pacjentów z pękniętym sercem

Więcej o: