Pegasus może niszczyć życie ofiary nawet już po zakończeniu inwigilacji. "To niesłychanie inwazyjne narzędzie szpiegujące"

Ofiary ataku systemem szpiegującym Pegasus mogą nie tylko stracić swoje cyfrowe życie na rzecz inwigilującego je rządu. John Scott-Railton, ekspert z ośrodka Citizen Lab, tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl, że poważne konsekwencje ataku Pegasusem mogą czekać ofiary nawet już po faktycznym zaprzestaniu inwigilacji.

W świecie służb specjalnych i agencji wywiadowczych Pegasus jest znany jako narzędzie ostatecznej inwigilacji. Gdy juz trafi na telefon swojej ofiary, nie ukryje się przed nim absolutnie nic. - Może przejąć twoje zdjęcia, wiadomości, kontakty, czaty. Wszystkie kluczowe aspekty cyfrowego życia - wylicza w rozmowie z Gazeta.pl starszy analityk Citizen Lab John Scott-Railton, człowiek, który wykrył aferę Pegasusa w Polsce.

Więcej o aferze Pegasusa i pracach senackiej komisji nadzwyczajnej wyjaśniającej tę sprawę przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Nasz rozmówca dodaje, że Pegasus przejmuje absolutnie całą zawartość aparatu swojej ofiary - wiadomości, maile, czaty, historię internetową. Dodatkowo umożliwia operatorom systemu podszywanie się pod właściciela zainfekowanego telefonu. Zamienia też aparat i mikrofon w urządzenia szpiegujące, umożliwiające podglądanie i podsłuchiwanie osoby będącej obiektem inwigilacji oraz jej otoczenia. 

Zobacz wideo Ekspert Citizen Lab tłumaczy, jak potężnym narzędziem inwigilacji jest Pegasus

Na tym jednak nie koniec. Scott-Railton przyznaje, że problemy inwigilowanych osób wcale nie muszą się skończyć wraz z faktycznym zaprzestaniem inwigilacji przez służby. - Pegasus może być również wykorzystany do wyciągnięcia cyfrowych kluczy, których twój telefon używa do łączenia się z usługami w chmurze. To natomiast oznacza, że operatorzy Pegasusa mogą korzystać z twoich kont i danych nawet po tym, gdy kontrola twojego telefonu jest już zakończona - precyzuje analityk Citizen Lab.

Cały wywiad z Johnem Scottem-Railtonem przeczytaj pod tym linkiem na Gazeta.pl

Więcej o: